Nedostatek pracovní síly trápí ČR

povolení k dlouhodobému pobytu

Aktuální nedostatek pracovních sil trápí většinu podniku v České republice. Problém není však pouze ve výrobních podnicích, ale zaměstnanci chybí ve většině sektorů. Aktuálně jsou největší potíže ve výrobních podnicích, kde chybí převážně kvalifikované dělnické pozice jako jsou svářeči, zámečníci, či obráběči kovů nebo operátoři výroby.

Problémy hlásí také sektor stavebnictví, kde chybí zedníci, pokrývači nebo truhláři. Problémy se nevyhnuli ani dopravě, kde chybí řidiči a je tím narušený dodavatelsko-odběratelský řetězec. Rovněž chybí pozice jako jsou vysoce kvalifikovaní inženýři, IT specialisté, lékaři nebo účetní.

Nezaměstnanost v ČR

Nezaměstnanost v ČR dosáhla v prosinci 3,5 %. Což je velmi dobrá hodnota, ne však ale úplně pro firmy, jelikož trh práce je napjatý a vytváří to boj o zaměstnance a brání rozvoji a rozšíření některým podnikům. 

Firmy často volí různé způsoby, jak zaměstnance nalákat, mezi oblíbené benefity patří týden dovolené nad rámec zákona nebo v současnosti velmi využívaný náborový příspěvek, kde některé firmy nabízí náborový příspěvek i 50 000 kč. 

Mezi firmy, které shání zaměstnance patří například Nošovická Hyundai, která se chystá nabídnout práci 120ti lidem napříč různými obory. Nabízí rovněž náborový příspěvek ve výši 20 000 kč.

Řešení pro firmy

Pro firmy, jenž se dlouhodobě potýkají s nedostatkem zaměstnanců se naskýtá možnost náborů zaměstnanců v zahraničí. S tímto jim mohou pomoct pracovní agentury, které se specializují na nábor pracovníků ze zahraničí. 

Tyto agentury jsou velmi výhodné, jelikož jsou schopné zařídit veškerou administrativu spojenou s náborem cizinců a vyřídí žádost o zaměstnaneckou kartu. S dlouhodobým pobytem a zaměstnávání zaměstnanců je rovněž nutno myslet na dlouhodobé vízum případně povolení k dlouhodobému pobytu pro zaměstnance. 

nábor pracovníků

Se zaměstnáním pracovníků ze zemí mimo EU je spojená celá řada přidané administrativy. Pokud se jedná o země mimo EU v největší míře jsou v ČR zaměstnávání zaměstnanci z Ukrajiny, Vietnamu případně Filipín.

Režim Filipíny

Řešením, jak z této krize ven může být například režim Filipíny, jedná se o vládní projekt, díky kterému má zaměstnavatel možnost získat pracovní povolení pro své zaměstnance na 2 roky – ve zkrácené lhůtě. Pracovníci z Filipín patří mezi velmi loajální a pracovité zaměstnance. Nejčastěji pracují na pozicích svářečů, elektrikářů, CNC operátorů.

Závěrem

Dá se očekávat že situace na trhu práce, která je u nás posledních pár let jen tak neskončí a firmy budou muset nadále bojovat o zaměstnance. 

Nejedná se však pouze o nábor pracovníků, ale firmy by měli myslet na to, aby si udrželi stávající zaměstnance, kteří si moc dobře uvědomují situaci na trhu práce a tlačí na růst mezd, ale také si dnes více než dříve všímají jiných benefitů jako je home office, dovolená navíc, stravenky nebo pružná pracovní doba.