Gymnastické míče a cviky s nimi pro předškolní děti

Děti potřebují pohyb. Co si ale počít, když je zrovna venku škaredě? Zacvičit si můžete i doma, klidně v bytě. Nepotřebujete obrovské prostory a drahé vybavení. Stačí jen trocha kreativity a schopnost dítě pro danou aktivitu nadchnout.

Vynikající pomůckou pro domácí cvičení jsou gymnastické míče. Pro děti je možné sáhnout po nějakém menším, což je záležitost pár stovek korun. Orientačně se uvádí, že pro děti do 155 cm s délkou paže 56 až 65 cm je vhodný míč s průměrem 55 cm.

Cvičení s gymnastickým míčem pro posílení i rovnováhu

Věděli jste, že s gymnastickým míčem se dá posilovat, ale může pomoci i napravit vybočení páteře nebo kulatá záda? Vyzkoušejte různé cviky, tady uvádíme pár pro inspiraci.

Protažení dolních končetin

Dítě se posadí na míč, přednoží jednu nataženou nohu, druhou má pokrčenou pro držení stability. K natažené noze se natahuje a předklání, cílem je dotknout se špičky.

Posílení svalů + zahřátí organismu

Dítě se posadí na míč s mírně roztaženýma nohama pro lepší stabilitu, ruce svěsí podél těla. Rukama hmitá nahoru a dolů, na míči dělá jakési poskoky, přičemž tleská dlaněmi nad hlavou a před tělem.

Rovnovážné cvičení

Dítě se posadí na míč s mírně roztaženýma nohama a upaží. Postupně krčí jednu nohu a zvedá ji, dlaněmi se snaží tlesknout pod kolenem. Toto je skvělé cvičení na rovnováhu.

Posílení mezilopatkových svalů

Základem je opět posed na míči, ruce podél těla. Silou je třeba ruce natáhout do roviny, dlaně vztyčit a pak upažit. Následně se ruce vrátí do polohy podél těla.

Posílení dolních končetin

Dítě sedí na míči, střídavě si stoupá a natahuje se na obě strany, dělá jakési úklony a natahuje ruku, jako při trhání ovoce.

Balanční cviky i pro menší děti

Výše popsané cviky jsou vhodné spíš pro děti předškolního věku. Pokud máte doma menšího potomka, zkuste využít třeba balanční kámen. Připomíná BOSU a je vynikající pro cviky na rovnováhu.

Cvičit doma se dá, ať už máte velký dům, nebo jen trochu prostoru. Veďte k tomu děti již odmala.