Bytový textil není jen o designu – přemýšlejte i u volby materiálu

záclony

Jaké štěstí, že nežijeme v dobách našich babiček a pro dekoraci našich obydlí nemusíme mít tapety a záclony jako celá vesnice. S příchodem zahraničních vlivů v podobě obchodních domů s nábytkem a dekoracemi je nabídka natolik pestrá, že se občas zdá jako nadlidský úkol vybrat to pravé ořechové. Kromě designu, barev a vzorů je však nutné myslet i na funkčnost, zejména pokud se jedná o bytový textil. Jaký materiál vybrat, aby dobře a dlouho sloužil svému účelu?

Bavlna na prvním místě

Zejména v momentě, kdy budete nakupovat ložní prádlo, zbystřete a zaměřte svou pozornost na informace o složení. Se stoprocentní bavlnou nikdy nešlápnete vedle – perfektně saje a je odolná vůči vyšším teplotám, což je zase plus při praní a žehlení. Navíc je to materiál měkký, pružný a poddajný, není tedy divu, že vzniklo rčení “spát jako v bavlnce”. Dejte si naopak pozor na materiály umělé, velký obsah polyesteru či polyamidu ve tkanině by vás mohl nepříjemně zaskočit a z hezkých snů udělat noční můry.

Len nad zlato

V letních měsících, zejména v těch hodně upocených, ale určitě oceníte vlastnosti lnu. Povlečení z něj příjemně chladí, materiál má také antibakteriální účinky, odolává plísním a odpuzuje prach a pyly. A to nejlepší nakonec – vydrží daleko déle bez zápachu, než materiály jiné.

Pohlídejte si hustotu a gramáž

Zaměřme se nyní na textil okenní. Závěsy jsou krásným doplňkem, který dodává místnosti půvab i charakter. Při jejich nákupu vezměte v potaz, jak slunná je místnost, do které je pověsíte. Do místností typu pracovna a obývák, kam většinu dne má pronikat denní světlo, volte poloprůsvitné a lehčí textilie, abyste pozitivní náladu v pokoji neudusili. Občas stačí jen hotové záclony. Do ložnice, kde je v noci žádoucí pro kvalitní spánek absolutní tma, zase zkuste najít textilii takovou, která nepustí ani paprsek světla, tedy s vysokou gramáží a hustotou tkaní. Nebudou mít šanci ani pouliční lampy, ani brzká rozednění.