Kvalitní spánek? Roli hraje i povlečení

povlečení

Ačkoli nad tím možná moc nepřemýšlíme, významnou část života trávíme spánkem, tedy v posteli. Nejde o zanedbatelný čas, ale naopak o chvíle, kdy čerpáme energii pro celý den. Proto bychom neměli podcenit tzv. spánkovou hygienu a, jak se v článku dozvíme, ani výběr ložního textilu.

Nesmrtelná bavlna

Obecná doporučení jistě všichni známe – před spaním v místnosti dobře vyvětrat, nepřejídat se na noc, půl hodiny před usnutím odložit telefon, vypnout televizi a uvolnit se buď u čtení knížky, protahování, nebo třeba skleničky vína. Ideální je zatáhnout na noc záclony a závěsy, aby vás nebudilo světlo z ulice. V momentě, kdy ulehnete do lůžka, je to vaše kůže, která rozhoduje, zda se cítí nebo necítí komfortně. Dejte jí materiál, jenž ji v létě pohladí a v zimě zahřeje. Bavlna je savá a prodyšná – proto se u povlečení používá od nepaměti. Její nízká cena a téměř nevypratelná barevnost dodnes oslovuje řadu hospodyněk. Koho by odrazovalo pečlivé žehlení, jejž bavlna vyžaduje, může sáhnout po kombinaci bavlny a polyesteru. Toto povlečení je elastičtější, hřejivější a cenově velmi dostupné. Pro spáče požitkáře se nabízí ještě luxusnější varianta bavlny, tzv. deluxe. Ta je výrazně pevnější, na dotek ale mnohem příjemnější než známá klasika.

Krepové povlečení potěší „nežehliče“

Krep je díky svým vlastnostem přirozeně mačkavý a nežehlený vzhled k němu patří. I on obsahuje bavlnu a má tak všechny její kladné vlastnosti. K dostání je za příjemnou cenu a škála barev je v tomto případě prakticky neomezená. Je obecně známo, že satén přirozeně chladí. V létě jej tedy opravdu oceníte. Na co je ovšem potřeba dát si pozor je složení.  Vyhněte se falešnému saténu z polyesteru. Ten se tváří luxusně, jenže po první noci můžete být nepříjemně překvapení vytahanými nitkami. Naopak flanel je vlastně speciálně česaná bavlna tkaná nahusto, která je typická svou hřejivostí a měkkostí. Naopak mikroplyš je látka syntetická, na dotek připomínající plyšovou hračku. Jedno mají společné. Jakmile pod ně zalezete v chladném večeru, nebudete chtít vylézt. Jsou totiž obě úžasně hebké a zimomřivé spáče vyloženě potěší.

Sdílet článek