Ačkoli se nám to na první pohled nemusí zdát, Česká republika je, ve srovnání s dalšími státy Evropské unie, jednou z nejlevnějších zemí pro život. Daleko větší finanční náročnost ostatních, především západních, evropských zemí zaregistrujeme i během krátké dovolené. Nejenže platíme za ubytování a jídlo stejné částky jako místní, ale nesmíme zapomenout ani na to, že se na nás vztahují i všechna sociálně ekonomická ustanovení dané země.
Zdravotní péče není všude stejná
Doslova na vlastní kůži rozdílnost sociálního systému zemí EU poznáme, stane-li se nám v zahraničí úraz nebo vážněji onemocníme.
V Čechách se, až na fyzické příkoří, nic moc neděje. I v rámci zimní dovolené na horách si stačí zavolat sanitku, která nás odveze do nejbližšího zdravotnického zařízení. Tam se o nás lékaři postarají, naplánují dlouhodobou péči, která, například v případě zlomeniny, končí rehabilitací. O placení zdravotní péče nás ani nenapadne přemýšlet. Je u nás „zdarma“.
Zavádějící název
Bezplatnou péči nám zajišťuje každému kartička pojištěnce. A opravdu každému, neboť základní zdravotní pojištění je u nás povinné. Název této kartičky – Evropský průkaz zdravotního pojištění, je pro mnoho Čechů v této souvislosti zavádějící. Očekávají díky němu v ostatních evropských zemích stejnou péči, jako doma.
Vraťme se ale k začátku tohoto článku. Pro české občany platí v zahraničí stejné podmínky, jako pro občany daného státu. Proto vás ve Španělsku obyčejný bolavý zub, nechcete-li si jej nechat vytrhnout, protože to je jediný tamní bezplatný stomatologický výkon, přijde celkem draho.
Cestovní pojištění
Právě z tohoto důvodu doporučuje i Česká správa sociálního zabezpečení nenechávat věci náhodě a pořídit si při každé cestě do zahraničí komerční připojištění na úhradu případných léčebných výloh.
Jaké pojištění zvolit? Doporučujeme projít si před cestou srovnání cestovního pojištění, které nabízí například portál 123ruceni.cz. Najít nejlevnější cestovní pojištění online ještě nikdy nebylo snazší.