Nemusíte být žádný IT specialista křížený s elektrotechnikem, abyste byli schopni rozeznat kvalitní reproduktor. Existuje několik zásadních parametrů, které si stačí ohlídat, abyste s výběrem nešlápli vedle a byli náležitě spokojeni.
Podívejme se nejdříve na jednotlivé typy reprosoustav. Mezi ty základní, hovoříme-li o příslušenství k PC, patří soustavy 2.0, 2.1, 5.0, 5.1, 7.0 a 7.1, přičemž vyšší číslo udává počet repráčků pro střední a vysoké zvuky. Nula nebo jednička umístěná za tečkou pak říká, zda je součástí reproduktoru tak zvaný subwoofer, což je naopak repráček pro zvuky hluboké.
Při výběru reproduktoru velmi záleží na vašem rozpočtu, který jste si pro tyto účely vyčlenili. Cenově nejdostupnější jsou samozřejmě základní sestavy. Ty se dají pořídit i za několik set korun. Tyto bedýnky jsou zpravidla velmi jednoduché, jak designem, tak provedením, ale současně dobře přenosné a k počítači dostačující.
Nejlepší kvalita zvuku
Pokud už máte na své nové reproduktory vyšší požadavky, vězte, že se budete cenově pohybovat kolem tisícovky, ale ještě pravděpodobněji kolem patnácti set korun. Tyto bedýnky ocení ti, kteří nehledají tu nejlepší kvalitu zvuku, například pro sledování filmů v 3D kvalitě, ale současně se chtějí vyhnout nejlevnějším typům.
V případě, že nejste limitováni prostorem a máte možnost například pověsit si reproduktory na zeď, měli byste se určitě minimálně zamyslet nad pořízením vyšších beden. Ano, tady už se jedná o větší investici. Co je ale podstatné, na kvalitě to jednoznačně poznáte. Řeč je zde o pětkových sestavách. Dá se říci, že takové už si pořizují fajnšmekři.
Ještě vyšší meta jsou samozřejmě sedmičkové sestavy. Ty už si laik ani amatér většinou nepořídí. Jedná se o sestavy určené profesionálům a znalcům, jež jednak nepřekvapí jejich vysoká cena a jednak disponují technikou, jež tyto „obry“ utáhne.
Pokud bychom to všechno shrnuli, dalo by se říci, že kvalitní bedýnky začínají na 20 W. Volit bychom měli co největší citlivost a široký frekvenční rozsah. Pokládáte-li si otázku, zda drát anebo bezdrát, je na místě podiskutovat přímo s výrobcem. Jednotlivé typy provedení se od sebe totiž značně odlišují. Drátové verze bychom ale nepodceňovali – jedná se o staré dobré provedení, jež je jednoduše ověřené časem. Pak už záleží pouze na vás, jakou formu propojení zvolíte. Nabízí se jack 3 5, jack 3.5 mm a stejně tak jack jack kabel a další.
Barva a styl bedýnek? Vaší fantazii se meze nekladou
Výhodou novodobého mainstreemu je i fakt, že se elektronika vyrábí v nejrůznějších barevných a materiálových provedeních. Dřevěné repráky jsou sice nestárnoucí klasika, nesoucí navíc nejlépe zvuk, představte si ale barevný úlet v odstínech vašeho pokoje, nebo celokovové provedení. Výběr je opravdu neomezený – tak si jej pojďte užít.