Překlady do ukrajinštiny

překlady do ukrajinštiny

Jazyk druhého největšího státu Evropy, Ukrajiny, patří do východoslovanské jazykové rodiny a je nejvíce příbuzný ruštině a běloruštině. Vzdáleně je podobný i slovenštině a polštině, s oběma státy totiž země sousedí. Ukrajinská menšina v České republice je stále početnější a migrují sem i například lékaři či zdravotní sestry, pro které jsou zdejší platové podmínky výhodnější než v rodné zemi. Naši překladatelé z agentury Express-Překlady.cz jsou připraveni rychle a kvalitně zpracovat překlady z ukrajinštiny / překlady do ukrajinštiny.

Ukrajinština je jediným oficiálním úředním jazykem. Na východě a jihu země se často mísí i s ruštinou, hlavně v oblasti Donbasu a na Krymu. Místní nářečí jsou hodně ovlivněna okolními státy, kdy přecházejí plynule z jednoho jazyka do druhého. V Česku je podobná situace na východě země, kde se mluví po našymu, což není ani čeština, ani polština. Ukrajinština se vyvinula z církevní slovanštiny, která se zde začala objevovat v 10. století se vznikem Kyjevské Rusi. Až do 20. století byla označována jako maloruština nebo rusínština, a především Rusy byla vnímána jako nářečí ruského jazyka. Přestalo to platit až po rozpadu Sovětského svazu, kdy byla ukrajinština uznána jako samostatný jazyk.

Zajímavostí je, že stejně jako čeština a slovenština má hlásku H, která není moc typická pro východní Slovany. H nahradilo původní slovanské G. To skutečné se vyskytuje pouze v cizích slovech, ale i tam někdy ustupuje. Na Ukrajině proto vážíte na hramy a nikoli gramy. Slovní zásobou se pak hodně blíží polštině a ostatním západoslovanským jazykům.

Svou současnou podobu země získávala po První světové válce, předtím bylo území rozděleno mezi Polsko, Rusko nebo Osmanskou říši. V roce 2014 však došlo k anexi Krymu Ruskou federací. Údajně tak Ruská federace reagovala na novou ukrajinskou vládu, která prosazovala omezení proruské politiky. Spor nebyl dodnes vyřešen a je příčinou napjatých vztahů mezi oběma zeměmi.

Krym byl oblíbenou destinací ruských turistů, kteří zde trávili převážně odpočinkovou dovolenou. Oproti tomu turisté z EU a USA preferují dobrodružnější aktivity. V posledních letech roste věhlas ukrajinských lyžařských středisek a návštěvnost města Pripjať a blízké Černobylské elektrárny, jež vybuchla v roce 1986 a zamořila okolí radiací.

Světově známými ruskými literárními osobnostmi byli satirik Nikolaj Vasiljevič Gogol nebo dramatik Michail Bulgakov. V moderní době si Ukrajinu spojujeme především s krásnými ženami, jako Milou Jovovich nebo bond girl Olgou Kurylenko, a také s boxerskými esy Vitalijem a Volodymyrem Kličkovými.

До побачення!

Vaši překladatelé z Express-Překlady.cz

Sdílet článek