Poznejte nerezový materiál díky jakosti

MSC MetPro, a. s.

S nerezovou ocelí se setkáte na mnoha místech. Mnozí lidé si myslí, že se s ní pracuje jen ve strojírenství, kde prochází mnoha výrobními procesy, jako je ohraňování, tryskání nebo rovnání (tak tomu je například ve společnosti MSC MetPro, a. s.). Jenže nerezová ocel není důležitá jen pro strojírenství jako takové, bez ní by se neobešli například ani lékaři, kteří mají z nerezové oceli vyrobené své chirurgické nástroje. A ostatně neobešli bychom se bez ní ani my, jelikož ní jsou vyrobené příbory, hrnce nebo například i kuchyňské dřezy.

Jelikož je pro nás nerezová ocel také důležitá, měli bychom se ji naučit poznat díky jakosti. Pojďme si říct nejčastější nerezové materiály a jejich jakosti s tím, kam jsou vhodné či jak takový nerezový materiál dané jakosti vypadá.

1.4016, ČSN 17 040, AISI 430, AK 1-S

Pokud je nerezový materiál označen touto jakostí, jedná se o magnetický, nekalitelný materiál, který je vysoce leštitelný. Obvykle se nerezový materiál této jakosti hodí do interiérů nebo do méně agresivních exteriérů.

1.4034, ČSN 17 024, AISI 42

Pakliže se setkáte s nerezovým materiálem této jakosti, setkáte se s materiálem, který je magnetický, nesvařitelný, zároveň kalitelný jen na zhruba 55 HRC. Z nerezového materiálu této jakosti se obvykle vyrábí nože, měřidla, chirurgické nástroje či brzdové kotouče.

1.4104, ČSN 17 140, AISI 430F

Už jste se setkali s nerezovým materiálem tohoto označení? Tato jakost označuje magnetický, nesvařitelný nerezový materiál, který je dobře obrobitelný. Z nerezového materiálu této jakosti se zpravidla vyrábí menší díly, jako jsou matice, šrouby, čepy a taky hřídele.

1.4301, ČSN 17 240, AISI 304

Nerezový materiál této jakosti je nejvíce využívanou nerezovou ocelí vůbec. Má velmi širokou oblast použití, a to díky vysoké odolnosti proti vodě a kyselinám. Díky tomu se nejvíce využívá například v potravinářské průmyslu, také ve farmaceutickém průmyslu nebo v gastronomii. Vybavují se jím běžné exteriéry nebo interiéry, také se hojně používá ve stavebnictví.

Sdílet článek