Kolik stojí evidenční kontrola vozidla a kdy ji potřebujeme?

Evidenční kontrolu provádí stanice technické kontroly. Kdy ji potřebujeme a na kolik nás vyjde? 

Porovnání údajů 

Evidenční kontrola byla vytvořena za účelem porovnání údajů uvedených v technickém průkazu vozidla, a také v osvědčení o registraci vozidla, se skutečnými údaji a stavem automobilu. Tento dokument potřebujete v mnoha případech například při prodeji auta. Pokud ale zvolíte výkup vozidel, nemusíte si s touto formalitou dělat starosti, jelikož si ji zajišťuje firma samotná. Výkup automobilů totiž běžně realizuje evidenční kontrolu na své vlastní náklady, aby se klient nezdržoval dalšími povinnostmi. 

Jak to vidí zákon

Podle zákona je potřeba provést evidenční kontrolu pokaždé, když dochází ke změně vlastníka automobilu, nebo ke změně provozovatele automobilu. Evidenční kontrola se ale také provádí, pokud se vozidlo nově přihlašuje do registru, například při dovozu auta ze zahraničí. Přitom k tomu, abyste auto zapsali na patřičný úřad, nesmí být protokol o evidenční kontrole starší více než 30 dnů. 

Cena je pohyblivá

Cena za evidenční kontrolu může oscilovat. V zákoně není nijak stanovena, takže záleží na každé stanici technické kontroly, jakou cenovou politiku zvolí. Ceny se tak pohybují mezi 200 a 800 korunami. Nejčastěji za tento dokument zaplatíte okolo 500 korun. Vždy záleží na konkrétní instituci, na kterou se obrátíte. 

Co si vzít s sebou a co se kontroluje

Na evidenční kontrolu budete potřebovat své vozidlo, a také originály základních dokumentů k němu. Jedná se o velký technický průkaz vozidla, ale také o osvědčení o registraci vozidla, které se nejčastěji přezdívá malý technický průkaz. 

Při evidenční kontrole se nejčastěji zjišťuje, zda souhlasí VIN vozidla, typ motoru, barva karoserie, údaje k tažnému zařízení, výrobní štítek s údaji o automobilu, počet míst k sezení, ale také rozměry pneumatik a ráfků. Technik kontroluje, zda stav vozidla odpovídá údajům, které jsou zapsány v originálu velkého technického průkazu. 

Evidenční kontrola se provádí například při prodeji nebo při koupi vozidla.