Kojení je přirozený zdroj potravy malých miminek

Po narození dítěte se novopečená maminka musí naučit spoustu nových věcí. Do jejího života vstoupil malý človíček, který vyžaduje její stoprocentní pozornost. Vlastně je na ní zcela odkázán. Maminka je nejen jeho zdrojem lásky a péče, ale často také jídla. Existuje sice umělá výživa, ale kojení přece jen vede. V porodnici se může žena spolehnout na rady laktační poradkyně. Doma už je odkázána sama na sebe.

Je nutné zvládnout techniku kojení

I když to na první pohled vypadá jako věda, tak kojení je ve skutečnosti velmi jednoduché. Jen se musí vědět, jak na to. Techniky kojení spočívají zejména ve správném přiložení miminka k prsu. Ono má totiž v sobě sací reflex. Jakmile se dostane k bradavce, začne automaticky samo sát. Někdy se u maminky vyskytne problém v podobě vpáčených bradavek, který pomůže vyřešit tzv. klobouček. Důležité je také umět mateřské mléko odstříkávat, a to buď ručně, nebo s odsávačkou, s níž je to jednodušší a rychlejší. Mléko je možné zamrazit, nejlépe ihned po odstříkání.

Kdy bradavky bolí

Během kojení se vyskytují i nepříjemné problémy. Bývá jimi hlavně bolest prsu při kojení, což způsobuje mamince značné nepohodlí. Vyřešit je ji možné správným přiložení dítěte a také pomocí bio-aktivní nelepivé náplasti s obsahem aloe vera. Ta nabízí intenzivní péči o bradavky, ulevují od bolesti a optimalizují stav pokožky redukcí otoků. Omezují také vznik infekcí. Oplatí se mít tyto léčivé náplasti doma v zásobě, aby je bylo možné v případě potřeby použít.  

Léčivá náplast

Náplast bývá uzavřena v sáčku pro zajištění bezinfekčnosti. Pro její aplikaci je třeba sáček otevřít, náplast z něho vyjmout a přiložit na bradavku impregnovanou stranou. Doporučuje se nechat náplast působit alespoň pět minut. Používat se může až dvakrát denně, dokud problémy s bolestivou bradavkou neustoupí.