Jak se vybavit na rybaření v zimě?

Odkládáte na zimu své rybářské pruty do skříně? To je chyba – jelikož jsou zimy v našich končinách poměrně teplé, i při zimním rybaření můžete chytit kapitální úlovek. Pokud teploty neklesají hluboko pod nulu a nefouká silný vítr, mohou ryby brát dokonce víc než v létě.

Na co a jak chytat?

Na zimní rybolov se nejčastěji používá plovoucí boilies se sladkou příchutí. Využít můžete i dipy a boostery Carp Inferno, které návnadu pro ryby ještě zatraktivní. Překvapivě dobře fungují i masové návnady na kapry. Potřebovat budete jemnější výbavu, tedy pruty s malou gramáží a jen základní vybavení. Vyvarujte se toho, abyste k vodě tahali spoustu nepotřebných věcí.

V zimě se nejčastěji chytá na plavanou na položenou či na feeder. Brát vám budou říční kaprovité ryby, parmy, tloušti, ale i okouni. Pozor na to, že ryby jsou v zimním období více zranitelné a kontakt s teplými dlaněmi jim může narušit ochrannou vrstvu, kterou potřebují k přežití. Snažte se je proto na břeh vytahovat jen minimálně a manipulovat s nimi spíš ve vodě.

Jak se obléknout?

Nezapomeňte se také vybavit kvalitním oblečením. Pokud hledáte místo nebo vrtáte díru do sněhu, může vám být teplo, ale jakmile usednete k vodě a čekáte na záběr, riskujete nachlazení. Základní vrstvou by mělo být termoprádlo, které odvádí vlhkost. Na něj navlečte teplou fleecovou mikinu nebo svetr a rybářskou bundu spolu s funkčními kalhotami. Svrchní vrstva musí být voděodolná, ale zároveň prodyšná.

Pro všechny případy si s sebou přibalte ještě izolační bundu plněnou peřím či syntetickým vláknem, kterou v případě potřeby oblečete pod svrchní oděv. V dešti či sněžení vám dobře poslouží nepromokavá rybářská pláštěnka a hodí se i prsačky nebo brodicí kalhoty, se kterými se nemusíte bát vstoupit do vody. Samozřejmostí by měla být kukla, případně zimní čepice s nákrčníkem, teplé rukavice a zimní obuv s protiskluzovou podrážkou.