Co jste možná nevěděli o návykových látkách

Závislost na drogách je v současné době velmi probírané téma. Léčba závislosti na drogách už tolik probíraná není, bohužel. Případů závislých je však velká spousta, čemuž se nelze divit, vezmeme-li v potaz fakt, že Česká republika je takzvanou pervitinovou velmocí v Evropské unii. Podle posledních statistik se věková hranice závislých rok od roku snižuje. To však není jediná zajímavost, se kterou přicházíme.

První seznámení s drogami už na základních školách

U zmiňované nízké hranice závislých ještě chvíli zůstaneme. Zmiňované statistiky poukazují na jedno – tato hranice se neustále snižuje. Podle všeho se s drogami setkávají poprvé už děti na základních školách. K jejich následujícímu užití přispívá velkou měrou i fakt, že jsou první dávky nabízeny zcela zdarma. 

Bohužel se musí v souvislosti s tímto zmínit jedna nemilá skutečnost, a sice že závislost například na heroinu nebo podobných drogách vzniká velmi rychle (u zmiňovaného heroinu už po první dávce).

Alkohol a marihuana drží prvenství

I když nelze jednoznačně odpovědět, jestli jsou lidé více závislí na přírodních nebo syntetických drogách, platí, že v celém žebříčku drog převažuje alkohol a marihuana. Poté bychom v pomyslném žebříčku našli také syntetické nebo lehce upravené deriváty návykových látek. 

Pokud bychom se měli podívat na trendy v poslední době, řekneme, že mezi ně patří marihuana, pervitin a také kokain. Nejvíce se fetuje ve velkoměstech, kam se uchyluje fetování takzvané „první ligy”, v menších městech se droga většinou vyrábí nebo vaří.

V Česku jsme závislí i na lécích

Je třeba mít na paměti, že drogy nemusí být nutně jenom takové, které si pícháme do žíly. Nebezpečné (dokonce stejně nebezpečné) jsou i léky, které jsou navíc běžně dostupné v lékárnách. Největším problémem bývají analgetika, která předepisují lékaři na uklidnění. Problematické jsou také veškeré léky, které jsou předepisovány na bolest zubů.