Italské šumivé víno nemusí být jen Prosecco!

O Proseccu se říká, že je italským ekvivalentem francouzského šampaňského z regionu Champagne. Existují však i jiná italská šumivá vína, která stojí za pozornost. Nejsou tak populární, to však neznamená horší chuť!

Zajímavé je například italské šumivé víno Franciacorta. Tento název vám nic neříká? Bude to tím, že většinu tohoto vína si Italové vypijí sami. A dobře vědí, proč do zahraničí pouští jen minimum lahví!

Šumivé víno z Lombardie

Franciacorta má svůj domov v Lombardii, na severu Itálie. Vína, z nichž se vyrábí, jsou pěstována konkrétně jižně od jezera Iseo. Používají se odrůdy Chardonnay, Pinot noir a Pinot Bianco, zdaleka nejrozšířenější je ale Chardonnay. Ano, každého znalce šampaňského ihned napadne, že stejné odrůdy se používají právě i pro výrobu šampaňského.

Vína Franciacorta zrají na kvasnicích, díky čemuž jsou bohatá, komplexní a mají krémovou chuť. Zrání je dlouhé, neročníková vína zrají 18 měsíců, Francicaccorta Satén a Rosé 24 měsíců a prestižní Riserva dokonce 67 měsíců. Je tedy jen na vás, zda sáhnete po základní variantě, nebo prémiovém kousku.

Vyberte si ta nejlepší vína

Rádi zkoušíte a objevujete nová vína? Máte mlsný jazýček a potrpíte si jen na ty nejlepší odrůdy? Pak se vám určitě bude líbit e-shop Vinodoc.cz. Koupíte tam spoustu vynikajících vín, která provozovatelé e-shopu vybrali po pečlivých ochutnávkách. Pokud vám jde o Franciacorta, doporučují zejména vína z vinařství Mirabella.

Jestli chcete tipy na další skvělá italská vína, vyzkoušejte například Primitivo Salento. Tohle víno je pěstováno v patě Itálie, v regionu Salento, poblíž olivových hájů a moře. Tohle červené suché víno svou vůní připomíná peckovité ovoce s dotekem čokolády, lékořice, dubu a exotiky. Perfektně se hodí k hovězí pečeni, jehněčímu masu, zvěřině a zrajícím sýrům.

Spoustu dalších vín objevíte na Vinodoc.cz!