Čeho si všímat při nákupu respirátoru?

respirátor

Nedílnou součástí výbavy každého z nás je v dnešní, trochu ponuré době respirátor. Bez něj se totiž nedostanete do obchodů, na úřady, nemůžete ani navštívit kulturní a sportovní akce, dokonce ani nelze cestovat v hromadné dopravě. Proto je důležité mít ideálně několik pomůcek k ochraně úst a nosu při sobě. Řada lidí však podceňuje výběr respirátorů v obchodech. Hledí pouze a jen na cenu, což by nemělo být hlavním kritériem. Čeho si tedy všímat, hodláte-li si koupit nový respirátor?

Třída FFP2 je nutností

Vždy je především podstatné, abyste zvolili respirátory FFP2. Druhá třída je totiž vhodná pro ochranu dýchacích cest před mikročásticemi, k nimž se viry řadí. Tyto respirátory se dříve používaly hlavně v pracovním prostředí, kde člověk přicházel do styku s prachem a dalšími drobnými a neviditelnými částicemi. Odborníci jsou však přesvědčeni, že jsou respirátory FFP2 vhodné rovněž během aktuální situace, kdy celý svět trápí pandemie koronaviru.

Pozor na laciné produkty z Asie

Ještě účinnější jsou respirátory FFP3, za ně si však přeci jen trochu připlatíte. Kvalitní a dostatečně účinný respirátor FFP2 není nikterak zvlášť nákladnou záležitostí, byť zvolíte model na jedno použití, který je zapotřebí už po několika hodinách odstranit a nechat zlikvidovat. Nejlevnější respirátory FFP2 se dají pořídit už od 10 Kč, za tuto cenu jsou ale dostupné především modely, jež pocházejí z Číny, potažmo z jiných asijských zemí. Nedá se na ně tolik spolehnout jako na produkty přímo z Česka, byť ty jsou třeba o pár korun dražší. Jako pěknou ukázku lze vybrat respirátory značky GOOD MASK. Jedná se v současnosti o jedny z nejpopulárnějších ochranných masek. Nejenže u nich máte jistotu, že byly kompletně vyrobené v České republice, ale mají i výbornou účinnost. Ta dosahuje 95 a více procent, což je deklarované certifikáty. Právě ověření pomocí certifikace může být jedním z prvků, jak zjistit, zda si kupujete skutečně kvalitní respirátor.

Hlídejte si přiléhání respirátoru k obličeji

Doba, kdy byly respirátory takřka nedostupným zbožím, jsou naštěstí definitivně pryč. Dnes je proto dobré si hlídat zejména jejich kvalitu. Špičkové modely mají například rozšířenou nosní výztuž, díky níž se dají dokonale utěsnit kolem oblasti nosu, takže pak dýcháte skutečně skrz ně.

Při výběru respirátoru si všímejte toho, zda vám dobře přiléhá nejen k nosu, ale i k pokožce, a to po celém obvodu masky. V ideálním stavu nemá být mezi respirátorem a kůží žádný volný prostor, kudy by procházel vzduch. Teprve pak je totiž tato ochranná pomůcka náležitě efektivní a dosahuje zmíněné filtrační účinnosti.

Nezapomeňte ani na antigenní testy

Respirátor zdaleka není jediným řešením, jak bojovat s koronavirem. Ač to mnozí neradi slyší, není na škodu si pravidelně dělat alespoň antigenní testy. Zvolíte-li kvalitní produkty, pak se rychle a pohodlně dozvíte, zda náhodou nejste nakaženi. V případě pozitivního výsledku je samozřejmě nezbytné jít na PCR test, který potvrdí, zda jste opravdu vir chytili, nebo šlo jen o falešně pozitivní antigenní test. Nejnovější antigenní testy jsou nenáročné na aplikaci, výsledky přitom máte během pár minut.

Je zřejmé, že nás respirátory budou ještě nějaký čas v životě provázet. Čím dříve se je naučíte správně kupovat a používat, tím snadněji si na ně zvyknete a nebudete se zbytečně zadýchávat a potit. Kvalitně usazený respirátor vám nijak nekazí komfort v rámci pohybu, mluvení a dýchání. Nebojte se vyzkoušet vícero modelů, brzy jistě přijdete na to, který je pro vás tím nejlepším. Totéž se dá říci také o antigenních testech. Výhodou je, že se ochranné masky a antigenní testy dají bez potíží pořídit online, takže nemusíte chodit nikam do lékáren a kamenných poboček prodejen.

Sdílet článek