Vše, co je třeba vědět o bourání starého domu

Demoliční práce

Demoliční práce jsou něco, pro co se nerozhodujeme často. Většinou se k nim uchýlíme až v okamžiku, kdy se utvrdíme v tom, že rekonstrukce je nevýhodná a že je to spíše vyhazování peněz. Zejména v případě starých domů stojících na našem pozemku se rozhodujeme pro demolici, jelikož rekonstrukce je v případě starších nemovitostí opravdu neekonomické řešení. Pojďme si však prozradit to nejdůležitější, co se týká demolice, ať jsme více v obraze. 

Na demolici potřebujete mít povolení

Mnozí lidé si myslí, že se do bouracích prací mohou pustit prakticky kdykoliv, ale není tomu tak. Je třeba mít připravené povolení, které vydává stavební úřad, a to na základě žádosti o demolici. Bez povolení dnes nemůžete zbourat dokonce ani kůlnu na nářadí nebo nízký plot či kurník, pokud jste tedy zmíněné věci postavili v minulosti právě s příslušným povolením. Obecně platí jedno pravidlo, a sice pokud došlo k postavení něčeho bez povolení, obvykle ani na jeho zbourání povolení nepotřebujete. Jen málokterá budova nebo kůlna však byla zbudována, aniž by o tom úřady nevěděly. 

Co je to žádost o demolici?

Jak jsme zmínili, abyste dostali povolení od stavebního úřadu, musíte podat žádost o demolici, což je úřední dokument, který se posílá stavebnímu úřadu a na základě něhož je nebo není demolice schválena. Pokud je však žádost o demolici bez zbytečných chyb a pokud jsou splněny prakticky všechny podmínky, které splněny být mají, není většinou nic, co by překáželo ve vydávání povolení o demolici. 

Než se pustíte do demolice

V ideálním případě byste do demoličních prací měla pustit firma, která se na demolice specializuje. Právě ta moc dobře ví, co musí a nemá dělat. Před započetím demolice je nutné odpojit vodu, elektřinu, také plyn a kanalizaci. Musí se ochránit veškeré přípojky, také se musí odvést suť a další demoliční odpad.