Letošní Vánoce bereme ve velkém! Utrácíme, co to jde

půjčky

Vánoční svátky se blíží opravdu velice rychle. Pomalu ale jistě začínáme péct vánoční cukroví, začínáme uklízet, nakupujeme vánoční dárky. V obchodních domech už je plno lidí, kteří chtějí nakoupit přesně to, co si jejich blízcí přáli. Letos, prosím, nenakupujte na poslední chvilku, protože nejen, že budete muset stát hodiny u pokladen, ale taky na vás nic nezbude. Raději nakupte už nyní – trochu s předstihem – ať nekupujete něco, co si nikdo z vašich blízkých nepřál. I když teprve vánoční nákupy začínají, všem je jisté, že budeme utrácet mnohem více než vloni.

Už nyní vznikají nejrůznější průzkumy o tom, jak to s letošními vánočními svátky vlastně bude. Obchodníci jsou přesvědčeni, že letos budeme nakupovat ve velkém a budeme utrácet, co to jenom půjde. Otázkou je, kolik Čechů si to může dovolit a kolik z nás využije nebankovní půjčku.

Proč jsou obchodníci o tomto přesvědčeni?

Obchodníci jsou si jisti, že se nebudeme otáčet na naše finance, že budeme kupovat to, co se nám zkrátka líbí, ať už to stojí, co to stojí. Důkazem toho byl ČERNÝ PÁTEK, který opět odstartoval vánoční nakupování. Tento den taky ukázal, že letos nemají Češi vůbec problém s utrácením.

Oproti jiným měsícům banky evidují nárůst útrat, a to o pětinu. Samozřejmě v této spojitosti zaznamenali i vyšší počet bezhotovostních transakcí.

Kdy Češi nejvíce utrácí?

I když jsme se během černého pátku mohli takřka pozabíjet, abychom získali zboží ve slevě, to největší davové šílenství začne od 11. prosince. Ze zkušeností totiž vyplývá, že Češi začínají nakupovat až od poloviny prosince, nejvíce se však s lidmi setkáme v obchodních domech od 20. prosince.

Podle letošních předpokladů by měly být útraty za vánoční nákupy zhruba o deset procent vyšší. Opět se však banky musí připravit na to, že se bude dost žádat o půjčky, protože někteří lidé chtějí vyhovět všem blízkým, bohužel finance jim na to nestačí.

Sdílet článek