Jaké vlastnosti by měla mít výstavní vitrína?

Mnohé státní i soukromé sbírky potřebují neustále obměňovat a rozšiřovat své úložné prostory. Jak by ale vlastně výstavní vitrína měla vypadat a jaké jsou její základní vlastnosti? 

Vitríny pro všechny účely

Prosklené výstavní vitríny se hodí do muzeí, sbírek, ale také do prostor obchodů. Soukromé i státní prostory si žádají dokonalý a reprezentativní prostor pro vystavované předměty. Vitrína pro sběratele, ať je venkovní nebo interiérová, musí ale splňovat základní požadavky. 

Tvrzené sklo v základní výbavě

Jako základní materiál pro vitrínu by mělo být použito tepelně tvrzené bezpečnostní sklo. Většinou se používá tloušťka 8 milimetrů. Pokud se setkáte se sklem o tloušťce 6 nebo méně milimetrů je to pro potřeby vystavovatele většinou nedostatečné, jelikož nedochází k dostatečné ochraně vystavovaných předmětů. 

Výrobce by vám měl umožnit přizpůsobit tloušťku polic hmotnosti vystavovaných předmětů. Samozřejmostí opět bude, že i police budou vyrobeny z bezpečnostního skla. 

Pokud si to váš projekt bude přát, nechejte si pro svůj projekt raději nachystat provedení z lepeného bezpečnostního skla.

Zámek je samozřejmostí

Pro všechny případy se vždy hodí mít vitrínu, ke které je připojen také patentní zámek. Zejména v místech, kde je sbírka přístupná široké veřejnosti, ale také v obchodech nebo veřejně exponovaných místech je vždy dobré vědět, že se můžete na zámek spolehnout. Klíč má k dispozici obsluha, vystavované předměty jsou zcela v bezpečí. 

Další základní otázkou ohledně vitrín bude osvětlení. Budete jej pro své potřeby využívat? Ve většině případů se osvětlení umisťuje do horního soklu vitríny. Nebo také může být umístěno svisle v prostoru vodicí lišty. Barva i intenzita světla je na vás. Osvětlení se většinou realizuje pomocí úsporných LED osvětlovacích prvků, někdy se také volí halogeny.