Jak výběr hračky ovlivní vývoj dítěte?

Mnozí rodiče si ulehčují „bytí“ tím, že dětem vrazí do ruky tablet či telefon a nechají, aby si s ním dítě vyhrálo. Hra je to pro děti lákavá, ovšem v žádném případě pospěšná. Dítě jen sedí a prstíky ťuká na displej. Žádný pohyb, žádná kreativita ani rozvoj myšlení. Volba hračky ovlivní vývoj i vašeho potomka. Jak to udělat správně?

Rozvoj během hraní!

Byla by škoda nechat dítě zakrnět u mobilu nebo tabletu. Dokud jsou děti malé, lecčemu se naučí během vhodně nastavené hry. Jestliže zvolíte správnou hračku, vaše dítě bude rychleji rozpoznávat tvary, naučí se barvy, rozvine si logické myšlení, jemnou motoriku a bude kreativnější. Mozek se vyvíjí zhruba do 7 let, proto každému rodiči musí záležet na výběru hraček. Pokud tuto dobu promešká dítě u bezduchých počítačových her, nikdy už jinou šanci mít nebude.

child-1051288_1280

Didaktické hračky jako ideální volba

Zodpovědný rodič by se měl zaměřit na didaktické hračky, které byly vyvinuty tak, aby dítě zabavily a současně ho naučily novým věcem, podpořily jeho kreativní myšlení apod. Při výběru je třeba vzít v potaz zájmy dítěte a zohlednit jeho věk. Pro děti od 2 let věku jsou například vhodná tzv. zatloukadla. Dítě paličkou zatloukává barevné kolíky. Zdánlivě triviální hra rozvíjí motoriku a učí dítě rozpoznávat barvy. Pro děti od 3 let jsou perfektní kuličkové dráhy. Dítě musí stavět dráhu a používat logiku, hra s dráhou současně rozvíjí kreativitu. Oblíbené jsou také motorické kostky s několika typy her – bludiště, zasouvání tvarů a další. Pro starší děti je výbornou volbou speciální dřevěné puzzle lidské tělo. Děti se učí tvary, rozvíjí motoriku a současně se naučí poznávat části lidského těla.

Možností se nabízí desítky. Největší oblibě se v současné době těší didaktické dřevěné hračky. Kromě líbivého designu nabízí vysokou odolnost. Prohlédněte si je na bambinot.cz.