Jak uspořádat svou první výstavu fotografií

Každý umělec si po čase práce v oboru přeje představit svou tvorbu veřejnosti a podělit se tak o své pojetí vnímání světa a přinést tento pohled i zástupcům široké veřejnosti. Jak uspořádat svou vůbec první výstavu fotografií? 

Vyberte si vhodný prostor pro výstavu

Samozřejmě nejdůležitějším prvkem výstavy jsou výstavní panely a kvalita tisku fotografie. Výstavní systémy ale musíte také správně umístit. Pokud se jedná o výstavu s názvem „Urbex“, hodilo by se umístit tuto expozici do výrobní haly, neotřelého prostoru, nebo přímo do některého z objektů poblíž centra vašeho města. Krajiny se klidně rozhodněte představit v plenéru, nebo se vydat nějakým vlastním originálním řešením. Vhodný prostor pro výstavu je klíčový pro celkový dojem. 

Osvětlení je alfa a omega

Podobně jako výstavní prostory, i osvětlení celého prostoru bude hrát významnou roli pro celkový dojem návštěvníků vaší výstavy. Bude-li osvětlení poddimenzované, nevyniknou detaily fotografií a nebude možné se zaměřit na celkový koncept barevnosti a kontrastů. Když je osvětlení příliš silné, návštěvníci jsou rozladění a mohou je dokonce bolet oči. Vše musí být vyvážené. Můžete se zaměřit na LED žárovky, které dokonce dokáží vyzařovat světlo bez UV záření. Fotografie jsou tak i při dlouhodobé výstavě chráněny. 

Doprovodný program

Už víte, co si zvolíte jako doprovodný program pro vaši výstavu? Vždy by se mělo jednat o něco tematicky spjatého s vaší konkrétní výstavou. Pro výstavu fotek ze života lidí na malé vísce si připravte jejich domácí výrobky, a to včetně občerstvení. Návštěvníkům tak lépe přiblížíte své sdělení. Hudební nebo básnické vystoupení by rozhodně nemělo chybět. Záleží samozřejmě na povaze každé akce. Snažte se na svůj program dívat očima návštěvníků. Bude je to bavit a bude to pro ně přínosné? 

Už se těšíte na svou první výstavu fotografií? Jaké prostory zvolíte a jaká bude nálada?