Jak na pronájem bytů v Českých Budějovicích, když máte domácího mazlíčka?

pronájem bytů v Českých Budějovicích

Jak na pronájem bytů v Českých Budějovicích, pokud vlastníte nějaké zvířátko? Jedním z nejčastějších problémů pronajímatele a nájemců jsou spory o to, zda v bytě smí nebo nesmí být domácí mazlíček. Poradíme vám, jaká máte práva a čeho se můžete u pronajímatele domáhat. Sepsali jsme také několik užitečných tipů, kde pronájem hledat, abyste byli vy i s vaším domácím mazlíčkem spokojeni.

Jak na pronájem bytů, vlastníte-li nějakého domácího mazlíčka? Tuto otázku si pokládá spousta těch, co si hledají nový pronájem. Je lepší domácího mazlíčka zatajit? Jaká jsou vaše práva?

V nájemních smlouvách se často setkáváme se zákazem chování domácích mazlíčků v bytě, nebo se vás majitel bytu přímo zeptá, zda máte v úmyslu vzít si do bytu nějaké zvíře. Tajit domácího mazlíčka ale nemusíte. Od 1. 1. 2014 vešel v účinnost Nový občanský zákoník, který na zvíře nově pohlíží jako na živého tvora, nikoli věc. Přibyl i paragraf 2258, který přímo zakotvuje právo nájemce chovat zvíře v bytě.

Chov nesmí pronajímateli nebo ostatním obyvatelům domu způsobit obtíže nepřiměřené poměrům v domě.

Abyste mohli chovat zvíře v domě, musíte dodržovat několik zásad. Ty jsou standardně obsaženy ve stanovách nebo v domovním řádě, je-li byt součást společenství vlastníků jednotek. Obecně však mezi takové obtíže patří nadměrný hluk, zápach, unikání zvířete z bytu nebo nepořádek. Nedodržení těchto zásad může být příčinou výpovědi smluvního vztahu.

Připravte se na možné zvýšené náklady na údržbu společných částí domu.

Vlastník bytu vám může do nájemní smlouvy vnést ujednání, které vám zvýší zálohy na údržbu společných částí domu. Tyto náklady pak budou hradit výdaje na zvýšenou údržbu, tedy např. častější úklid srsti, nečistot, písku, vody apod.

Může majitel domácí zvíře v bytě zakázat?

Jak jsme si uvedli výše, vlastník bytu se nesmí dopustit takového jednání, které by se odchýlilo od platné právní úpravy. Majitel bytu vám tedy domácího mazlíčka nesmí zakázat. Nicméně je zachována zásada smluvní volnosti, což znamená, že pronajímatel si nemusí jako nájemce vybrat vás, ale někoho jiného, aniž by uvedl důvod svého rozhodnutí.

Jaká jsou u nás nejoblíbenější a nejčastěji chovaná domácí zvířata?

  • Pes – předvídatelná jednička naší hitparády, přítel a parťák do nepohody
  • Kočka – samostatná, oblíbená pro svou čistotnost
  • Morče – vhodný mazlíček pro dítě, které se naučí vztahu ke zvířatům a odpovědnosti
  • Andulka – oblíbený papoušek, který není náročný na prostor
  • Hadi – někomu nahání strach, pro jiné jsou tím pravým domácím mazlíčkem
  • Ostatní – najdou se i tací milovníci zvířat, kteří chovají exotická zvířata jako šelmy, opice, nebo třeba zebry, k takovému chovu však potřebujeme splnit potřebné podmínky a povolení

Kde najdu vhodné bydlení v Českých Budějovicích, když mám domácího mazlíčka?

Chováte-li domácího tvora, který potřebuje akvárium, klícku, nebo pouze svůj pelíšek jako třeba kočka, je celkem nepodstatné, ve které části Českých Budějovic se usadíte. Pokud ale máte psa, který je zvyklý na pravidelné a časté venčení, doporučujeme vám podívat se blíže na mapu města a hledat si pronájem poblíž zeleně a parků.

V Českých Budějovicích nalezneme celkem 24 zahrad a parků.

Nejrozsáhlejším zeleným komplexem je Park Stromovka, který se rozkládá na 68 hektarech půdy. A přitom se nachází v samotné blízkosti centra Českých Budějovic. Pronájem v takovéto lokalitě pak může být příjemným spojením vycházek do přírody a ruchu velkoměsta. Ti, co preferují větší klid, mohou zvolit sever města, kde se nachází sestava Vrbenských rybníků s bohatou faunou v okolí.

Máte domácího mazlíčka a hledáte pronájem? Teď už se nemusíte bát. Víte, na co máte právo a jaké zásady dodržovat tak, abyste byli vy i majitel bytu spokojeni. Nenechte se odradit špatně postavenou smlouvou a trvejte si na svém. Ubezpečte pronajímatele, že si budete v případě potřeby hradit náklady za častější úklid.

Dostali jste se i vy do sporů s majiteli bytu kvůli domácím mazlíčkům? Jak to nakonec dopadlo? Podělte se o své zkušenosti s pronájmem bytů a domácími zvířaty v komentářích níže.

Sdílet článek