3 tipy, na co pamatovat při stavbě zahradní terasy

distanční podložky

Terasa se stane chloubou zahrady, navíc poskytne místo pro setkávání s přáteli, relaxování po náročném pracovním dni i grilování s rodinou o víkendech. Pokud plánujete realizaci terasy svépomocí, je nezbytné zohlednit hned několik důležitých věcí, na které se zaměříme v následujících řádcích.

1. Terasa se musí líbit především vám

Vzhledem k tomu, že se jedná o stavení, které se stane nedílnou součástí zahrady, je důležité zaměřit se na design, aby dokonale zapadl do prostředí exteriéru. Především v letních měsících bude představovat hlavní scénu rodinného domu, a proto si klidně dejte na čas a nic neuspěchejte.

V první řadě si změřte prostor, kde by se měla terasa nacházet. Dále pak si sepište poznámky, co je třeba udělat. Zakreslete si všechno do plánku, abyste věděli, kam naplánovat přístupové prvky jako dveře a schody. Výsledek se vám prostě musí líbit a zároveň by neměl ztrácet ani po praktické stránce. Potřebovat budete různé pomůcky, a to dřevo, distanční podložky, nerezové vruty určené přímo na terasy, rektifikační terče a další.

2. Zvolte vhodný materiál

Otázkou také je, z jakého materiálu terasu vyrobit. Existuje spousta možností – tvrdé dřevo, sekvoj, cedr, kompozitní desky a podobně. Pamatujte na to, že materiál má co do činění s designem. Chcete, aby terasa vypadala přirozeně, luxusně, nebo spíše rustikálně?

Palubní desky z tvrdého dřeva jsou oblíbené pro svou kvalitu. Sekvojové a cedrové dřevo patří mezi nadstandard, přičemž tyto druhy vynikají přírodní krásou, vyzdvihují barevnost, odolnost a dlouhou životnost. Stejně tak je možné použít tropické tvrdé dřevo.

3. Nezapomeňte na dekorace

Dekorace dotváří celkový dojem. Vtiskněte prostoru punc extravagantnosti. Pořiďte lehátko i velké dřevěné židle s pohodlným polstrováním. Investujte i do zastřešení, abyste přes den zajistili i dostatek stínu. Hlavní dominantou na terase bude rozhodně dřevěný nábytek, který by měl být vysoce odolný a kvalitní, ale měl by se i snadno montovat či skladovat. Pro ozdobení použijte rostliny v květináčích.