Skupina DRFG bojuje kvůli povolovacím procesům s pomalou výstavbou sítí. V kvalitě a celkovém pokrytí je ale Česko na úrovni Evropy

„Inovace jako 5G sítě se v České republice sice zavádějí trochu pomaleji než v západní Evropě, v celkovém pokrytí za ní ale rozhodně nezaostáváme,“ říká Michal Mrázek, výkonný ředitel firmy Suntel Czech, která zajišťuje především instalace technologií a je členem Rusňákovy DRFG. Přečtěte si jeho diskuzi k tomuto tématu.

Obsah obrázku text, Písmo, logo, Grafika

Popis byl vytvořen automaticky

Suntel Czech a Rusňákova DRFG: Mobilní infrastruktura v Česku a Evropě

Pomaleji to u nás jde hlavně kvůli tomu, že se zde samotná výstavba zadává jiným způsobem, a také kvůli povolovacím procesům.

„V telekomunikacích jsou Češi v Evropě vnímáni jako ti, kteří si umí se vším hravě poradit. Pro Evropu jsme v tomto směru opravdoví profesionálové,“ říká mimo jiné Michal Mrázek.

„Ve srovnání s Evropou určitě nezaostáváme. Naopak, řekl bych, že oproti Německu máme lepší pokrytí malých měst a vesnic nejmodernějšími technologiemi typu 5G nebo LTE. Což je s ohledem na to, že se v západní Evropě objevují nové technologie dřív, úctyhodné. U nás to jde pomaleji kvůli způsobu, jakým se zde zadávají a řídí zakázky a již zmíněným povolávacím procesům,“ dodává. 

Komplikace spojené s povolovacím řízením

Trápí vás povolovací řízení?

„Ano, to je klíčový problém pro celou Evropu. U nás je to ještě složitější a delší. Týká se to hlavně stavebního řízení,“ pokračuje Mrázek za společnost Suntel Czech a Rusňákovu DRFG. Ta se mimo jiné věnuje dluhopisům a investičním fondům.

Následně dodává: „Před časem mi jeden manažer z Číny řekl něco ve stylu, že s námi Evropany je to těžké, protože nám všechno trvá. Oni, když potřebují postavit věž, ji prostě postaví a nikoho se moc neptají. Což neříkám, že je ideální. Je to opačný extrém. Ale ten rozdíl je prostě až moc velký.“

„V Česku navíc ve srovnání se zbytkem Evropy působí až příliš dodavatelů, kteří si jen nesmyslně přetahují kapacity. To totiž našim zákazníkům žádnou výhodu nepřináší. Naopak to celý proces výstavby ještě více komplikuje a zdržuje,“ uzavírá téma Mrázek. 

Autor: Michal Pecka