Kastrace. Ano, nebo ne?

veterina Praha

Stále existuje celá řada lidí vnímající kastraci jako ublížení či znetvoření zvířete, jako bolestivý zásah do jeho přirozenosti. Paradoxně jsou ale jejími největšími zastánci samotní veterináři a chovatelé, vědomi si toho, že je kastrace mnohdy výhodnější než nechtěný, popřípadě nečekaný vrh a že pro kočku přináší i řadu benefitů. Kastrace je dnes reálně jeden z nejrutinnějších veterinárních zákroků a pro kočku ani kocoura neznamená žádné dlouhodobé zdravotní komplikace. Díky ní může náš domácí mazlíček prožít kvalitní život, nevyčerpávat se vrhem koťat a nepodléhat pudům, jež jej táhnou dál od domu, za volně pobíhajícími kočkami a kocoury. Ti jsou totiž velmi často nechtěným zdrojem nákaz různými nemocemi.

Vyhledávaná veterinární klinika Praha, respektive její odborníci, radí: Pokud jste si nepořídili kočku s úmyslem mít koťata, a stejně tak je dokonce chovat, kastraci byste měli určitě zvážit. Kastrované kočky jsou klidnější a méně agresivní, nemají potřebu bojovat o teritorium a mezi sebou. Proto také přestávají značkovat své území, což znamená vyhnutí se nepříjemnému zápachu. Neprobíhá u nich říje, a tyto dny nebývají doprovázený známým a velmi nepříjemným mrouskáním.

Kdy bychom měli kastrovat?

Ideální doba kastrace je cca v jednom roku života zvířete, konkrétně mezi osmým a dvanáctým měsícem. V tomto věku dochází jak u koček, tak u kocourů k úplnému vyvinutí pohlavních orgánů. Zatímco kočku můžete po uplynutí cca jednoho roku kastrovat kdykoli, u kocourů platí „čím dříve, tím lépe“. Promeškáte-li stáří jednoho roku, je už kocour obvykle zvyklý značkovat a těžko se to odnaučuje.

Má kastrace nějaké nevýhody?

Za nevýhodu bychom mohli považovat sklony k tloustnutí, které kastrované zvíře má. Je ale potřeba si uvědomit, že všechno máme ve svých rukou. Jsme majitelé a kočku krmíme – záleží tedy na nás, jak často a čím.

Koho oslovit?

Pokud pro vás kastrace stále představuje něco, čeho se přes všechny dostupné informace obáváte, není nic jednoduššího než oslovit veterinární kliniku, která vás strachu zbaví a váš mazlíček se v ní bude cítit jako doma. Zajímá-li vás veterina Praha nebo její okolí, doporučíme například oblíbenou rodinnou Metropolevet s moderním vybavením a bilancí ročního ošetření více než 11 000 domácích mazlíčků. Jste-li z jiného města, ideální je zeptat se chovatelů v okolí.

Sdílet článek