Náš severní soused nabízí zemi, ve které je opravdu mnoho věcí k vidění. Budete zde cestovat za prací, nebo vás čeká příjemná dovolená nebo poznávací zájezd? Jakou měnu si přibalit a na co si dát největší pozor?
Dostatek zlaťáků s sebou
O zlaťáky se samozřejmě jednat nebude, ale pro odlehčení je tento název snadno zapamatovatelný. Kurz zloty vás jistě bude zajímat a budete si přát jej aktivně znát ještě před tím, než zjistíte, jak si vedou devizy i valuty. Také kurz eura není k zahození. V Polsku je to v mnoha větších obchodech podobné jako v České republice. Eurem platit můžete, ale bude vám vráceno pomocí polské měny.
Zloté a groše
Polská měna se dělí na polské zloté a na groše. Samozřejmě se touto měnou nemusíte zaobírat, pokud se budete pohybovat pouze v komerčních prostorách a ani vás nenapadne si koupit něco dobrého od pouličního prodejce, nebo u stánku s občerstvením. Jarmarky a drobné události značí, že bude potřeba si peníze rozměnit.
Měna zbavena nul
V současné době je jeden zloty rozdělen na 100 grošů. To by nebylo tak důležité jako fakt, že v roce 1997 došlo k reformě měny. Zloty byl zbaven celkově čtyř nul na svém konci. Z deseti tisíc zlotých se tak stal jeden nový polský zlotý. To je skutečně dobré vědět, obzvláště v případě, že jste cizinec. Staré bankovky byly samozřejmě staženy z oběhu, ale to vy zřejmě běžně nepoznáte. Dejte si proto raději pozor a informujte se o současné i minulé podobě polské měny. Určitě nepotřebujete naletět nepoctivým obchodníkům.
Polský zlotý je běžně užívanou národní měnou, kterou zaplatíte skutečně všude a všechno. V mnoha turisticky exponovaných místech ale obchodníci běžně přijímají eura nebo dolary. Počítejte ale s tím, že vám vrátí zloté. Polské ceny jsou oproti západním zemím stále velmi nízké. Možnost placení kartou je běžná, podobně jako u nás.