Váhu nenajdete pouze v kuchyni nebo u lékaře. Používá se totiž v celé řadě oborů. Jejich služeb hojně využívá především průmysl. Kde všude tedy pomáhají a v jak vlastně vypadají? Na to se podíváme v následujících řádcích.
Základní rozdělení vah
Na průmyslové váhy můžete narazit v celé řadě provedení. Někdy potřebují být co nejvíce kompaktní, jindy zase rozměrově pestré. Váha v obchodě se proto logicky výrazně liší od té ve sběrně kovů. Aby v tom neměli ani samotní výrobci guláš, dělí je hned do několika kategorií. A podle nich si pak snadno můžete vybrat produkt vhodný právě pro váš byznys.
Kompaktní průmyslová váha má největší zastoupení především v obchodech. Používá se k přesnému vážení různého zboží, od salámů až po zeleninu. Vážící plocha a obrazovka tvoří jednolitý celek, u dalších typů už to tak být nemusí. Například můstkové váhy mají indikátor připojený kabelem k vážícímu můstku. Samotná váha je pak umístěna na úrovni podlahy. Podobnou konstrukci pak nabízí plošinové a paletové váhy. Paletové se ovšem odlišují svým specifickým tvarem, který připomíná písmeno U.
Speciální typy vah
Pro zjištění hmotnosti vozidel a jejich nákladu slouží silniční váhy. Závěsné zase dobře poslouží v potravinářském průmyslu. Třeba řezníkům, kteří s jejich pomocí mohou jednoduše zvážit svůj produkt ještě v neopracovaném stavu. Nesmíme zapomenout ani na laboratorní váhu. Ty musí být obzvlášť přesné a dobře kalibrované, aby zvládly zaznamenat i menší odchylky v řádech miligramů.
A na závěr tu pro vás máme něco, o čem jste možná ještě nikdy neslyšeli – tenzometrické váhy. Jedná se o produkt, se kterým běžný smrtelník do styku zřejmě nepřijde. Slouží totiž k vážení letadel, vagónů a podobně těžkých vozidel nebo produktů. Vzhledem k jejich velikostem a parametrům je nutné sestavit takovou váhu na zakázku. Pro řešení přesně na míru kontaktujte přímo jejich výrobce – například společnost TENZONA, firmu s tradicí v oboru výroby a prodeje vah už od roku 1996.