Výstavu Generation One na Smetanově výtvarné Litomyšli zahájil Pavel Smutný

Pavel Smutný

Když se řekne Litomyšl, někomu se vybaví vyjmenovaná slova po hlásce “M”. Jiný si toto historické město na samém východu Čech dá do spojitosti s Národním festivalem Smetanova Litomyšl, který se každým rokem na přelomu června a července v Litomyšli koná. A ten, kdo odpoví, že Litomyšl je i městem výtvarného umění, není vůbec daleko od pravdy. Nabídku pro návštěvníky hudebních slavností pod širým nebem totiž doplňuje i Smetanova výtvarná Litomyšl, cyklus výstav vizuálního umění.

JUDr. Pavel Smutný

Původně jen doprovodná akce si bere hlavní slovo a společně s hudebními slavnostmi je tak kulturním počinem, který nezůstává bez povšimnutí milovníků výtvarného ani hudebního umění. Už jen počet vystavujících umělců je rekordní. Cyklus vizuálního umění Smetanova výtvarná Litomyšl provází Smetanovu hudební Litomyšl již 13. rokem a jednotlivé výstavy si najdou své příznivce nejen mezi dospělými, ale zájem dokáže vzbudit i u dětí – například prezentacemi divadelních dekorací. Smetanovu výtvarnou Litomyšl zahájila 16. června 2017 vernisáž hlavní výstavy celé akce, a to výstava první generace českého postmoderního umění, kterou otevřel mecenáš umění JUDr. Pavel Smutný.

Nadační fond BOHEMIAN HERITAGE FUND

Generation One, výstavu českých postmodernistů, která proběhla v Zámeckém pivovaru Litomyšl, otevřel prezident nadačního fondu BOHEMIAN HERITAGE FUND Pavel Smutný. Tento ryze český soukromý nadační fond si dal za cíl podporu národního dědictví České republiky, které je tolik důležité pro rozvoj naší kultury. Díky své činnosti napomáhá zviditelnění vlasti v zahraničí. JUDr. Pavel Smutný pracuje jako advokát a společník advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný. Jeho specializací jsou mezinárodní investiční vztahy, občanské právo a obchodní právo.

advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný

Generation One

Proč právě první generace? Všichni umělci, jejichž díla byla v rámci výstavy Generation One vystavována, se narodili okolo roku 1930 do doby, která nebyla lehká a která je svým způsobem formovala. Snad právě proto pak ve svých dílech překročili jako první formu klasického obrazu nebo sochy. Je to generace experimentátorů a hledačů nových cest a možností, jak se uměleckých dílem vyjádřit. Veřejnost se tak mohla, mnohdy vůbec poprvé, seznámit s díly těchto českých umělců: Karla Malicha, Aleny Kučerové, Jiřího Hilmara, Kurta Gebauera, Evy Kmentové, Jiřího Bieleckiho, Jana Koblasy, Vladimíra Janouška, Věry Janouškové, Karla Nepraše, Stanislava Kolíbala, Františka Kyncla, Jindřicha Zeithammla a Aleše Veselého.