Výhody saunování

sauny

Saunování není jenom příjemná relaxace, ale také tělu velmi prospěšná vzpruha a regenerace. Existuje řada oblastí lidského zdraví, kde má sauna přímo blahodárné účinky.

Podpora imunity

Díky tomu, že saunování zvyšuje tělesnou teplotu, dokáže v těle nastartovat proces hojení. Tím, že vám teplo zrychlí oběh, jsou buňky schopny vytvářet více kyslíku. Ten je potřebný k výrobě bílých krvinek, hlídačů naší imunity a bojovníků s infekcemi.  Pro funkční imunitu je důležitá i dostatečná kapacita plic, zejména u astmatiků a lidí náchylných na různé virózy. Dobrou zprávou je, že i s tímto si saunování poradí. Kapacitu plic totiž výrazně posiluje.

Úžasný endorfin

Určitě jej znáte, říká se mu hormon štěstí a z těla se vyplavuje při sportu. Znáte ten pocit, kdy zvládnete delší trasu na kole nebo posunete svůj rekord v běhu, a zaplaví vás pocit spokojenosti? Ano, právě to je endorfin. A vyplavovat z těla se dá, i když se vydáte do sauny. Poznáte to rychle. Při pravidelném saunování se vám zklidní mysl a cítíte se zrelaxovaní.

Vaše pokožka bude saunování milovat

Během saunování se pleť čistí od veškerých nečistot z prostředí, zbavuje se odumřelých částí a prokrvuje se. Při pravidelné návštěvě ji ocení i kuřáci a lidi zatížení stresem, u kterých bývá pleť zatíženější. Velmi oblíbené je saunování pro podporu lymfatických žláz, jejichž funkce je důležitá pro pružnost a elasticitu. Že lymfa nefunguje, jak má, poznáte nejčastěji díky celulitidě. I s tou si ale sauna poradí, žádný strach.

Sauna při vysokém krevním tlaku? Ano

Může se to zdát jako paradox, ale saunování je opravdu velmi efektivní u osob trpících vysokým krevním tlakem. V těchto případech je ale důležité postupné a pomalé ochlazování, například vlažnou a až následně studenou vodou. Je to z toho důvodu, že když se tělo rychle ochlazuje, cévy se zužují, což krevní tlak standardně zvyšuje.

Sauna doma? Není problém

V dnešní době už není domácí saunování ničím výjimečným. Stejně jako dřevěné zahradní domky, vkusné altány a pergoly nebo praktické domky na nářadí se dnes dají pořídit také sauny do bytu i na zahradu k rodinnému domu. Mohou mít například tvar útulného soudku a vejde se do nich celá rodina.

Sdílet článek