Už v květnu měli své tržby evidovat prakticky všichni podnikatelé, dokonce i drobní živnostníci, kteří přijímají platbu v hotovosti. Jenže přišla koronavirová pandemie, která změnila prakticky všechno, co se dalo. Vláda se rozhodla podnikatelům i živnostníkům krapet ulevit a rozhodla se přesunout datum spuštění 3 a 4 vlny EET. Ke spuštění má dojít až první lednový den příštího roku. I když do tohoto data zbývá ještě několik dlouhých měsíců, přesto se vyplatí už nyní vědět to nejdůležitější, co se týká především třetí vlny elektronické evidence tržeb.
Koho všechno se poslední vlna EET týká?
Jak již bylo zmíněno, poslední vlna elektronické evidence tržeb se týká prakticky všech zbylých, kteří přijímají platbu v hotovosti a zatím své tržby elektronicky neevidují. Do této skupiny patří například výrobci (čili jak velkovýrobci, tak malovýrobci nebo rukodělní výrobci). Taktéž sem spadají zemědělci, dopravci, samozřejmě i lékaři, zubaři, veterináři i řemeslníci. Patří sem i kadeřnice, masérky, pedikérky a kosmetičky, taktéž kartáčky nebo pořadatelé kulturních akcí či soukromí lektoři a učitelé. Poslední vlna EET se týká i právníků, účetních nebo autoservisů či stánkových prodejců občerstvení.
Je možnost, jak se EET vyhnout
Pokud spadáte do poslední vlny EET, jistě se ptáte, jestli je nějaká možnost, jak se EET vyhnout. Nabízí se však jedna možnost, i když jste to možná netušili. Tou možností je přijímat platby jenom převodem z účtu či skrze platební bránu online. V tomto případě veškeré pohyby na účtu eviduje banka a vy se tak nemusíte stresovat odesíláním údajů o platbě správci daně.
Když se EET vyhnout nelze
Není tu možnost, že byste platby přijímali jenom převodem? Pak je třeba se registrovat do EET a udělat několik věcí. Pokud platby v hotovosti přijímáte prakticky denně, je důležité pořídit si EET pokladnu. Pokud máte jen pár tržeb během dne, vyplatí se spíše mobilní aplikace, ve které si lze platby bezplatně evidovat. A pokud hotovost dostáváte do rukou opravdu jen příležitostně, můžete být součástí takzvaného zvláštního režimu, ve kterém budete účtenky vyplňovat ručně bez nutnosti internetového připojení.