Češi u maloobchodníků utrácejí méně a méně. Ačkoliv se trend pádu stále zpomaluje, pokles příjmů zažívají maloobchodníci už devátý měsíc v řadě. V lednu tržby meziročně klesly o 7,7 % – za nepotravinářské zboží o 9,5 %, za potraviny o 8 % a za pohonné hmoty o 1,7 % vzrostly. Zároveň klesá zájem Čechů o nákup v e-shopech.
Proč k tomu dochází? Spotřebitelé obecně utrácí nejvíc peněz za potraviny, které jsou doménou kamenných obchodů. Spousta Čechů také raději využijí výhodný kurz zloty a potraviny nakoupí levněji v sousedním Polsku. Vzhledem k vysokým cenám a míře nezaměstnanosti se dá předpokládat, že tento trend bude i nadále pokračovat. Vlivem inflace se totiž snižují i reálné příjmy domácností.
Některé tržby vzrostly
Jak ale ukazují tržby za pohonné hmoty, ne všechny tržby maloobchodníků tak výrazně klesají. Rostly také tržby v prodejnách oděvů a obuvi a také v prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky. Mírný růst zaznamenaly i prodejny a opravny motorových vozidel, a to asi o 1 %.
Výrobky pro domácnost se propadly nejvíce
Tržby v obchodech s výrobky pro domácnost klesly o neuvěřitelných 14,8 %. Také výrobky pro kulturní, sportovní a rekreační použití se propadly o 10 %, maloobchody s počítačovými a komunikačními zařízeními zaznamenaly propad o 3,7 % a farmaceutické a zdravotnické zboží o 2,6 %.
Přístup Čechů k nakupování prochází proměnou. Z internetového prostředí se přesouvají do kamenných obchodů a soustředí se spíše na akční nabídky nebo nakupují levnější alternativy. Na útlum internetových a zásilkových obchodů má vliv i konec pandemie koronaviru.
Situace maloobchodů v České republice může do jisté míry hýbat i se světovými kurzy měn. Pět největších maloobchodních řetězců u nás totiž vlastní zahraniční subjekty. Až 42 % trhu ovládají Nizozemské subjekty. Zajímá vás, jak se vzhledem k současné situaci hýbou devizové kurzy? S Citfin budete mít o vývoji kurzu měn vždy přehled.