Tradiční čínská medicína (TČM) je prastarý systém zaměřený na prevenci, diagnostiku a léčbu nemocí, který čerpá inspiraci z čínské filozofie a kulturní tradice. Tento celostní přístup klade důraz na udržení harmonie a rovnováhy mezi tělem, myslí a duší. Ústředním prvkem TČM je životní energie čchi, která obíhá v těle prostřednictvím specifických drah nazývaných meridiány. Právě plynulý a harmonický tok čchi je předpokladem zdraví, zatímco její nerovnováha či blokace vede k různým nemocem.
Základní principy TČM zahrnují teorii jin a jang, pět prvků (dřevo, oheň, země, kov a voda) a propojení mezi vnitřními orgány a emocemi. Tyto koncepty společně ukazují, jak jsou jednotlivé aspekty lidského organismu propojené a jak lze zdraví obnovit skrze nalezení rovnováhy.
Metody tradiční čínské medicíny
V rámci TČM se využívají různé metody – akupunktura, bylinná léčba, masáže a cvičení. Při akupunktuře se aplikují tenké jehly do konkrétních bodů na meridiánech pro stimulaci toku čchi a úlevě od bolesti i stresu. Bylinná léčba je zase založena na směsích rostlin a minerálů. Kdežto masáže kombinují tlakové techniky pro obnovu rovnováhy energie. Co se týče cvičení, tak jste se možná už někdy setkali s taiči anebo qigongem. Jedná se o cvičení, při němž se propojují pohyb, dech a meditace. Tradiční čínská medicína je vskutku rozmanitá a každá ze zmíněných metod je navržena tak, aby pracovala s čchi a harmonizovala tělo i mysl.
TČM Herbs jsou poklady přírody
V tradiční čínské medicíně se používají tisíce různých rostlin. Byliny mívají různé formy, a to jako čajové směsi, kapsle i extrakty. Mezi nejznámější TCM Herbs patří ženšen, který zlepšuje vitalitu a imunitu. Dále narazíte na kořen rehmannie, jenž regeneruje ledviny a krev. Zapomenout nesmíme ani na astragalus pro podporu imunity, pivoňku na játra a kurkumu na záněty.