Staráte se zodpovědně o své dítě? Chodí v čistém oblečení, nebijete ho, podepisujete domácí úkoly? Věřím, že mnozí z vás jdou ještě dál. Dbají na dostatek pohybu, vhodné potraviny a množství volnočasových aktivit. Je zde však cosi, na co podle odborníků z řad pediatrů rodiče velmi často zapomínají. Pitný režim.
Děti potřebují zalévat
Děti potřebují přitom pitný režim ještě více, než dospělí. Voda se totiž v jejich těle obměňuje téměř třikrát rychleji než v těle dospělého, proto bychom měli dbát na to, aby náš potomek vypil alespoň dva litry tekutin za den. Zejména menší děti nemají tak vyvinutý pocit žízně, nedovedou odhadnout důsledky dehydratace a často se dovedou tak zabrat do hry, že si na žízeň opravdu ani nevzpomenou. Je na nás, rodičích, abychom pitný režim ohlídali.
Jak poznáte počínající dehydrataci u dítěte
Nedostatek tekutin má různé příznaky. Dítě začne být nadměrně neklidné, nebo naopak utlumené. Často se nedostatek tekutin projeví bolestí hlavy nebo nevolností.
Co podávat k pití
Někteří rodiče sice dbají na dostatek tekutin, méně už ale hlídají jejich kvalitu a vhodnost pro dětský organismus. Přemíra sladkých bublinkových nápojů má za následek zvýšené riziko nadváhy a kazivosti dětských zoubků. Zcela nevhodná je i oblíbená cola, u níž se krom výše zmíněných negativ přidává ještě nežádoucí účinek kofeinu na nezralý organismus dítěte.
Sycené limonády jsou náročné na trávení a mohou způsobit potíže v této oblasti. Dítě vypije méně tekutiny, než-li je tomu v případě nesycených nápojů, navíc jej bublinky „zasytí“ a není pak schopné normálně se najíst.
Ideálním nápojem je obyčejná čistá voda. Pro děti, které ji odmítají, do ní mohou rodiče přidat pár kapek ovocné šťávy. Za vhodný nápoj lze považovat i rozředěný džus nebo slabý ovocný čaj. Samozřejmostí je podávat dítěti dostatek mléčných nápojů, z nichž preferujeme ty zakysané.