Víte, že v letošním roce vlastní 8 osob souhrnný majetek, který odpovídá hodnotě patřící celé chudší polovině populace? Bohatší z nás stále bohatnou a příjmové nůžky se stále více otevírají. Půjčky a úvěry se tak stávají nezbytným krokem většiny z nás pro dosažení našich snů, především toho o spokojeném bydlení. Jak to však správně provést?
Známou realitou světa, ve kterém pobýváme, je příjmová nerovnost, kdy lapidárně řečeno chudí chudnou a bohatí stále více bohatnou. Nezisková agentura Oxfam, která se tématikou sociální exkluze a příjmové nerovnosti dlouhodobě a intenzivně zabývá, zveřejnila údaje, ze kterých je patrné, že v roce 2016 existovalo na planetě celkem 62 miliardářů, jejichž majetek dokázal převýšit souhrnnou hodnotu majetku patřící chudší polovině lidstva.
V letošním roce se má podle tohoto zdroje jednat již o pouhých osm osob, jejichž jmění dokáže vyvážit celou hodnotu majetku, který patří chudší a méně šťastné polovině populace. Pro zajímavost 8 nejbohatších lidí na světě tvoří následující šťastlivci (seřazeno sestupně dle hodnoty jejich majetku vyčísleném v amerických dolarech):
- Bill Gates – americký podnikatel a zakladatel Microsoftu (86,6 miliard USD)
- Warren Buffett – akcionář, CEO holdingové společnosti Berkshire Hathaway (78,5 miliardy USD),
- Jeff Bezos – zakladatel a výkonný ředitel společnosti Amazon (73,4 miliardy USD),
- Amancio Ortega – zakladatel oděvní společnosti Inditex (72,1 miliard USD),
- Mark Zuckerberg – spoluzakladatel, výkonný ředitel a prezident Facebooku (8,1 miliardy USD),
- Carlos Slim Helú – mexický podnikatel, který provozuje telekomunikační firmy Telmex, Telcel a América Móvil (55,6 miliard USD),
- Larry Ellison – podnikatel, spoluzakladatel a výkonný ředitel Oracle Corporation (52,9 miliardy USD)
- Charles Koch – vlastník, CEO Koch Industries, soukromého konglomerátu energetických společností (48,3 miliard USD).
Půjčka jako efektivní nástroj
Jakkoliv můžeme být výše uvedenými reáliemi znepokojeni či dokonce pobouřeni, stále platí, že pro většinu osob je řešením, jak si pořídit majetek, a to zejména nemovitý, půjčka či úvěr. Tento nástroj může být, v souladu se starým příslovím dobrým sluhou, ale zlým pánem. Je třeba vždy mít na zřeteli možné riziko pádu do dluhové pasti.
Před každou realizací půjčky či úvěru je proto velmi žádoucí vyhledat finančního poradce či si sám provést důkladnou vlastní analýzu své stávající i budoucí příjmové situace. Teprve pak půjčka na bydlení může plnit svůj účel a nestane se nesnesitelnou přítěží.
Jakou půjčku zvolit?
Důležité je si přednostně uvědomit, o jaký charakter půjčky stojíte. Je pro vás výhodný účelově vázaný finanční produkt či nikoliv? Nejste-li si úplně jisti svými konkrétními plány, jejichž obrysy se teprve postupně formují, je výhodnější zvolit flexibilní variantu, kterou je tzv. půjčka na cokoliv. Tu většina finančních domů v dnešní době zcela bez problémů poskytuje.
Investiční hypotéka, zvaná též hypotéka na cokoliv, při níž se ručí nemovitostí, může pokrýt skutečně širokou škálu praktických variant. Jedná se zejména o získání prostředků na rekonstrukci nemovitosti bez povinnosti dokladování vlastního čerpání, pořízení vybavení bytu, pořízení rekreačního objektu, garáže, automobilu či karavanu, stejně tak jako cenných papírů.
Tímto způsobem lze financovat i své hobby, jakým může být například koupě lodi, automobilového veterána či rekreační nemovitosti v zahraničí. Získané prostředky lze však také využít na financování studia na soukromých školách či k získání určité profesní certifikace nebo akreditace nezbytné pro další výkon povolání apod.
Americký hypotéční úvěr
V současné době přináší banky včetně těch nízkonákladových mimo jiné typ neúčelového hypotéčního úvěru zvaný též jako americká hypotéka. O hypotéku může požádat i několik žadatelů hromadně, jejich počet však nesmí být vyšší než čtyři a žadatelé musí mít zajištěný stabilní zdroj vlastních příjmů.
Například u mBank se výše tohoto hypotéčního úvěru, resp. poskytované sumy, pohybuje od částky 200 000 Kč až do částky 4 000 000 Kč, resp. 75 % hodnoty nemovitosti, kterou se za hypotéku ručí. Splatnost se pohybuje od 12 měsíců až do 20 let, v případě konsolidace úvěrů až 25 let. Hypotéka je poskytována bez poplatků.
Jaké jsou klady americké hypotéky?
Kladem tohoto druhu hypotéky je výše zmíněné nezpoplatněné poskytování i bezplatné vedení běžného a úvěrového účtu. Dalším pozitivem je možnost mimořádných splátek, a to až do výše 25 % úvěru za rok, aniž by to bylo jakkoli zpoplatněno. Existuje rovněž i nabídka flexibilního on-line ocenění nemovitosti i garance úrokové míry 30 dní od podpisu žádosti o předmětný úvěr.
Samozřejmě i zde jako u všech jiných životních rozhodnutí platí, že opatrnosti není nikdy na škodu a je třeba si předem shromáždit všechna relevantní data, která je nezbytné samostatně či s asistencí finančního poradce vyhodnotit. Přísloví dvakrát měř a jednou řež je aplikovatelné v jakémkoliv oboru včetně těch finančních.