Koncové měrky mají uplatnění nejen ve strojírenství

koncové měrky

Ve strojírenství je přesnost velice důležitá, a proto byste neměli opomíjet nástroje jako měřidla a kalibry. Současný trh je rozmanitý a vybrat si můžete z pestré škály produktů. Velice důležité jsou i koncové měrky, pomocí nichž se nastavují měřidla. V následujících řádcích vám prozradíme více informací.

Pro přesné nastavení měřidel se používají koncové měrky známé i jako Johannsonovy měrky. V podstatě se jedná o ocelové, případně keramické destičky s přesností až 0,001 mm. Zakoupit můžete samostatné měrky, ovšem mnohem výhodnější jsou sady. Stejně tak je nezbytné při výběru zohlednit, jestli se má jednat o metrické, nebo palcové provedení. Koncové měrky se v našich končinách používají zejména metrické.

Vyberte si z několika tříd

Jestliže si chcete zakoupit koncovou měrku, měli byste vědět, o jakou třídu se jedná, protože k dostání jsou hned čtyři. První je třída K, s níž pracují hlavně kalibrační laboratoře. Další třída 0 je pro přesné délkové měření a ke kalibraci či nastavení měřicích přístrojů. O třídu 1 mají zase zájem lidé, kteří potřebují kalibrovat kalibry a měřicí nástroje. Poslední je třída 2 pro nastavení mír a měření ve strojírenství.

Obecně platí, že čím je třída vyšší, tím nižší je přesnost měrek. Záleží tedy na tom, co má koncová měrka splňovat a k jakému účelu má sloužit.

Zkontrolujte přesnost měrek

I měrky by měly být přesné, a proto je nezbytné nějak tento parametr kontrolovat. Samotná kontrola probíhá při výrobním procesu a nemusíte se ničeho bát, je na ni kladen vysoký důraz. Kontrolou totiž prochází jakostní parametry, tedy testuje se drsnost, koroze, mechanické poškození a podobně. Dávejte si pozor na to, aby měrky splňovaly požadavky ze třídy dle normy ČSN EN ISO 3650.

Jestliže hledáte internetový obchod, z něhož byste si mohli měrky objednat, podívejte se do nabídky firmy Michovský-TOOLS s.r.o.