Kamerový systém pomáhá chránit movitý i nemovitý majetek

kvalitní kamerové systémy

Cizí majetek je mnohým nenechavcům trnem v oku. Jejich cílem bývá pak velmi často, což ostatně známe ze zpráv černé kroniky, přemístit část tohoto majetku do svých rukou. Pochopitelně tak, aniž by za cokoliv zaplatili. Jak se ochránit před zloději, aby tato ochrana byla účinná? Kvalitní zámek? A co takhle kamerový systém?

Bezpečí a ochrana majetku

Nikdo nemá rád, když se mu po jeho soukromém pozemku courají neznámí lidé, kteří tam nemají co dělat. V současné době existuje na trhu inteligentní IP kamerový systém, který je možné ovládat na dálku prostřednictvím mobilního telefonu, tabletu či počítače. Majetek je dokonale a nepřetržitě monitorován instalovanými kamerami, kterým neunikne žádný pohyb. 

Kamerový systém z hlediska práva

Pojďme se však podívat také na právní stránku monitorování pomocí kamerového systému. V případě, že se majitel nemovitosti rozhodne ji chránit a využít k tomu kamerový systém, měl by dodržovat i určitá pravidla, která se týkají ochrany osobních údajů případných monitorovaných osob. V praxi to znamená, že pokud kamera snímaný prostor pouze nemonitoruje, ale zároveň uchovává pořízené záznamy, kde je možné identifikovat konkrétní osoby, jedná se v podstatě o zpracování osobních údajů. Pak je třeba se registrovat u Úřadu pro ochranu osobních údajů, který sídlí v Praze. Další povinností je informovat snímané osoby o tom, že v daném prostoru existuje monitorovací systém. 

Nezapomeňte na registraci u úřadu

Při registraci u úřadu se musí zároveň uvést i důvod, proč se budou pořizovat kamerové záznamy. Jedním z těchto důvodů je hlavně ochrana majetku. Z pořízených záznamů pak lze použít pouze ty, na kterých je vidět osoba, jež evidentně poškozuje oprávněné zájmy provozovatele – tedy zloděj či vandal. Zároveň je nutné uvést i dobu, po kterou budou záznamy z kamery archivovány. 

Je pochopitelné, že kvalitní kamerové systémy nemohou být instalovány na toaletách, šatnách, sprchy a podobně. Zde jsou práva lidí na ochranu osobnosti chráněna navíc Listinou základních práv a svobod a současně také občanským zákoníkem. 

V praxi to vypadá tedy tak, že kamerový systém může chránit váš soukromý majetek, ale pořizováním záznamů nesmíte porušit osobní práva monitorovaných osob. Jistě je dobré si o této problematice zjistit co nejvíce informací ještě před tím, než si kamerový systém vůbec k ochraně svého majetku pořídíte. 

Kamerový systém a jeho možnosti

V současné době vývoj monitorovací technologie natolik pokročil, že kamery jsou na rozdíl od minulosti malými přístroji s cenou, která není přemrštěná. Důležité je také to, co kamery už umí:

  • infra přísvit pro osvětlení scény v noci a v naprosté tmě,
  • trojité kódování videa,
  • videokomprese,
  • detekce pohybu,
  • videoanalýza přímo v kameře,
  • bezdrátové připojení pomocí Wi-Fi.

Je toho opravdu hodně, co moderní kvalitní kamerové systémy jsou schopné zvládnout. Například u IP kamer, z nichž některé mohou disponovat rozlišením až 12 Mpix, je obraz zpracován přímo v kameře a v digitální formě přenášený na záznamové zařízení nebo přímo do rukou uživatele. Ideální jsou pro instalaci v místech, kde se již nachází počítačová síť. Mohou doplnit analogové kamery, a vytvořit tak hybridní systém.

Proč si pořídit moderní kamerový systém

Kamerové systémy však nehlídají pouze nemovitý majetek, ale používají se také k detailnímu rozpoznání SPZ vozidel, jsou užitečné ve skladech při odesílání zboží zákazníkům. V minulosti kamerový systém pouze monitoroval sledovanou oblast. Dnes už umí daleko více. Kamerové systémy poznají přítomnost nežádoucí osoby a spustí poplach. Velkou výhodou je, že jejich záznam je možné sledovat na mobilním telefonu prakticky kdekoliv, a to ve vysokém rozlišení.

Sdílet článek