Jak založit s.r.o. – jednoduchý návod, jak postupovat a co vše musíte vyřídit

jak založit s.r.o.

Chcete si rozjet vlastní podnikání a potřebujete vědět, jak založit s.r.o.? Kvůli složité byrokracii v naší zemi se dostatečně obrňte trpělivostí, protože celý proces se může táhnout až měsíc. V následujícím článku jsme pro vás připravili návod, který vám pomůže vše zvládnout co nejrychleji a snadno. Když budete připraveni, nebude to pro vás zbytečně stresující záležitost!

Jaký je první krok založení s.r.o.?

Toužíte zprofesionalizovat vaše podnikání nebo začít od píky budovat společnost? Založení společnosti s ručením omezením je dostupné jak fyzickým osobám, tak živnostníkům. Váháte, zda je to pro vás lepší? Přečtěte si, zda je výhodnější založit s.r.o., nebo podnikat jako fyzická osoba.

Ať už jste jednotlivec nebo je vás více, musíte sepsat listinu, která bude základem vaší firmy. Budete-li samostatná osoba, sepište zakládající listinu. Pokud společníků bude více, musíte sepsat společenskou smlouvu. Jedná se o dokument, který musí obsahovat obchodní firmu, adresu sídla, společníky, předmět podnikání, výši základního kapitálu a vklady každého společníka. Zároveň byste měli určit správce vkladu a jednatele společnosti, který by měl mít čistý trestní rejstřík. Vše musíte ověřit u notáře.

Nepodceňujte název

Pro svou budoucí firmu byste měli vybrat neotřelý a zároveň poutavý název. Měl by v ideálním případě vystihovat co nejlépe činnost, které se budete věnovat. Zároveň by neměl být zaměnitelný s jinou již existující firmou a nesmí být klamavý. Vymyslete něco originálního, co si vaši klienti zapamatují! Název také musí na konci obsahovat zkratku spol. s.r.o. či jen s.r.o.

Jestli si nevíte rady, podívejte se na triky s názvem firmy, které vám dle studií dokonce mohou zvýšit tržby!

Živnostenské oprávnění

Rozhodněte, v jakém oboru bude vaše společnost působit. Dle zaměření zvolte alespoň jeden předmět podnikání. Pro získání živnosti budete muset navštívit živnostenský úřad. V případě volby tzv. volné živnosti bude celý proces rychlejší. Nepotřebujete k tomu žádnou odbornou způsobilost. V opačném případě, například při koncesované živnosti, bude potřeba ještě dalších dodatečných dokumentů – například o vzdělání či praxi v daném oboru.

Základní kapitál a bankovní účet

Jakmile máte společenskou smlouvu hotovou, může správce vkladu jít do banky založit nový účet.

Výše vkladu má spodní hranici na pouhé 1,- Kč. Horní hranice není určena, je tudíž zcela na vás, jakou výši vkladu zvolíte. Avšak při vzniku společnosti musí být splaceno alespoň 30 % pro peněžitý vklad a 100 % pro nepeněžitý. Jakmile jste splnili vkladovou povinnost, tak vám banka vydá potvrzení o složení dané částky.

Sídlo společnosti a další dokumenty

Ještě než přistoupíte k samotnému a oficiálnímu zápisu společnosti, měli byste si obstarat souhlas s umístěním vašeho sídla. Nemělo by být starší víc jak tři měsíce. Je také nutné, aby jej vlastník nemovitosti udělil písemně s úředně ověřeným podpisem.

Shrňme si, jaké dokumenty budete potřebovat k zápisu společnosti do obchodního rejstříku:

  • společenská smlouva notářsky zapsaná
  • potvrzení složení vkladů
  • bankovní doklad o složení vkladu na účet
  • výpis z živnostenského rejstříku
  • svolení k zápisu sídla společnosti
  • výpis z katastru nemovitostí sídla
  • čestné prohlášení jednatelů a jejich podpisové vzory
  • ověřené podpisy všech prvních jednatelů

Vznik společnosti s ručením omezeným

Pokud máte všechny potřebné dokumenty, můžete přistoupit k samotnému zápisu do obchodního rejstříku. Postačí vyplnit formulář, který je k dispozici online. Posléze si jej vytiskněte a podepište u notáře. V rejstříku se vaše společnost objeví až následující den. Začne vám běžet 30 denní lhůta na to, abyste nově založenou společnost také zapsali na příslušném finančním úřadě k dani z příjmů, případně také k dani silniční, apod.

Založení společnosti s ručením omezeným je sice zdlouhavým „kolečkem“ po úřadech, nicméně když víte, co vše k tomu potřebujete, nemůže vás nic překvapit! Máte i vy zkušenost s takovou byrokracií? A jak dlouho vám vyřizování trvalo? Napište nám!