Jak udržovat záclony, aby vypadaly stále jako nové

záclony

Záclony mohou udělat hodně, co se vzhledu interiéru týká. Mohou prospět dobrém i ve zlém – potrhané a zažloutlé záclony bohužel moc parády neudělají. Nejčastějším místem, kde se záclony zničí, je pračka. Proto se vyplatí vědět, z jakého materiálu jsou vaše záclony a jak je správně prát. Pravidelná péče o vaše záclony – nikoli však přehnaná – je základem pro jejich co nejdelší životnost.

Praní záclon

Před praním musíte samozřejmě záclonu sejmout z garnýže. obvykle to není příliš velkým problémem – závisí ale na typu zavěšení. V některých případech budete muset sundat i celou garnýžovou tyč. Podle typu a stavu textilie perte na 30 až 40 °C. Je vhodné použít také předpírku. Odstředění by mělo být jemné. Po vyprání je vhodné záclony co nejdříve vytáhnout z pračky, aby se nepokrčily více, než je nutné.

Bělení záclon

S postupem času může dojít ke žloutnutí nebo šednutí záclon. Toto můžete odstranit použitím bělidla ke klasickému pracímu prášku. Nebo můžete záclony před praním namočit do solného roztoku. Stačí, když do 10 litrů vody vmícháte 2 až 3 polévkové lžíce soli. Promíchejte, aby se sůl (může být kuchyňská, ale existuje i speciální sůl na záclony) rozpustila a poté vložte záclony. Nechte namočené asi tři hodiny a poté vyperte.

Záclony nežehlete

Ještě vlhké záclony pověste a nechte doschnout na okně. Díky tomu budou krásně vyrovnané, takže není potřeba je vůbec žehlit. Pokud jste z nějakého důvodu nechaly záclony v pračce částečně vyschnout nebo zmačkané části nejdou narovnat, pověste záclonu i tak. Poté ji navlhčete čistou vodou s pomocí láhve s rozprašovačem. Záhyb se silou gravitace sám narovná.

Další tipy navíc

  • Před praním či namočením záclon je vždy vyprašte. Prach nemusí být viditelný, ale je přítomný.
  • Záclony nikdy neždímejte, může dojít k jejich pomačkání, které už nevyrovnáte.

Sdílet článek