Jak si vybrat helmu na motorku

Při jízdě na motorce máme omezený počet bezpečnostních prvků. Oděvy a ochranné potřeby, které zvolíme, tak přímo rozhodují o tom, jak budeme v případě pádu chráněni. Jaké typy přileb existují a na co se zaměřit? 

Ostatní počká, bez helmy to nepůjde

Moto oblečení, helma, kvalitní boty a rukavice. To je základní výbava každého, kdo se chystá do jedné stopy. Na motorce nemáte k dispozici deformační zóny jako v případě automobilu. Jediné, co vás chrání, je oblečení a helma, kterou jste zvolili. Helma na motorku se přitom považuje za vůbec nejdůležitější součást vaší výbavy. Raději ještě počkejte s nákupem příslušenství na váš stroj, mějte ale v pořádku oděv a helmu. Zaměřte se na kompozitní materiály, které nabízejí zvýšený komfort. 

Změřte si obvod hlavy

Helma musí dokonale sedět. Dnes je možné si je objednat i přes internet a v případě nesrovnalostí je snadno vrátit. Nemusíte tak dojíždět na kamennou prodejnu, kterou máte z ruky. Helmy ve vyšší cenové hladině rozhodně neznamenají prestiž nebo značku, ale vyšší bezpečnostní standard. Hlídejte si například výsledky anglického SHARP testu. Samozřejmostí by měla být přísná certifikace produktu. Helmu rozhodně nekupujeme na tržnici. Jedná se o předmět, který nabízí komfort, nízkou hlučnost i váhu, ale především bezpečí. Vše, co potřebujete, je změřit si obvod své hlavy. 

Když ji máte v ruce

Celkový design helmy je samozřejmě důležitý, ale přední vlastnosti jsou odolnost a dobrá velikost. Na správně zvolenou velikost si dejte skutečně pozor, v případě pádu vám příliš volná helma tu nejlepší službu neudělá. Helmu si nasaďte na hlavu a chvíli pozorujte, zda vás nikde nic netlačí. Zapněte si přezku a snažte se nastavit řemínek tak, aby vám dobře seděl. Následně si představte, že právě řídíte. Rozhlídněte se vpravo a vlevo. Je helma stále na svém místě a není příliš volná? Máte tu nejlepší velikost. 

Přilba musí dobře sedět. Někdy je vybavena snímatelným polstrováním. Zkoušejte, co pro vás bude nejlepší.