Důvodů, které vás mohou svádět k půjčce, je poměrně dost. K těm nejčastějším patří nečekané výdaje před výplatou v kombinaci s nulovou finanční rezervou. Ale ať už jde o porouchané auto, pokaženou pračku nebo něco úplně jiného, měli byste k půjčování přistupovat zodpovědně.
Půjčku nikdy nepodceňujte, a to ani v případě, že jde o poměrně malou částku ve výši několika tisíc korun. I takový dluh může následkem nezodpovědného chování narůst do velkých rozměrů. Budete-li se však řídit následujícími doporučeními, nemáte se čeho bát.
Půjčujte si od prověřených poskytovatelů
Sledujete-li situaci na nebankovním trhu, možná jste již zaznamenali, že v důsledku velkých legislativních změn výrazně ubylo poskytovatelů půjček. Nyní mohou peníze půjčovat pouze subjekty, které splní poměrně náročné podmínky a získají licenci od ČNB.
Přesto si poskytovatele důkladně prověřte a zjistěte si o něm všechny dostupné informace. Vyberete-li si některého, jež je členem APNÚ (asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů), určitě neuděláte chybu. Asociace sdružuje prověřené firmy, které nabízí půjčky za solidních podmínek.
Spočítejte si, jestli budete mít na splátku
Když si půjčíte, musíte to i vrátit. Jakkoliv se vám to jeví logicky, v praxi se může stát, že váš rozpočet opět utrží ránu a nebudete schopni závazek uhradit. Proto si dobře spočítejte, zda se budete mít k dispozici dostatečné množství finančních prostředků. V žádném případě se nesnažte splácet půjčku další půjčkou – to obvykle vede do nekončící spirály dluhů, ze které se vrací jen velmi těžko.
Máte pro půjčku opodstatněný důvod?
Půjčky online jsou velmi dostupné a pro mnoho lidí působí jako lákadlo. Proto – ještě než vyplníte formulář – zvažte, zda peníze opravdu potřebujete. Nemohli byste pár dní či týdnů počkat a pak použít peníze z vlastních zdrojů? O půjčku požádejte pouze v případě, že nemáte jinou možnost.