Chov holubů rozhodně není žádná věda. A taktéž nemluvíme o koníčku, který by vyšuměl s příchodem moderní doby. Naopak se zájem o dříve běžnou činnost zase zvedl a mezi námi se nachází stále více jedinců, kteří se do budování holubníku a následného chovu holubů pouští. Jestliže také patříte mezi ně, pojďme si prozradit, jak se o holuby postarat.
Holubník nebo voliéra?
V současné době je možné chovat holuby mnoha způsoby. Zatímco někdo preferuje voliéru, jiný volný chov s tím, že holubům připraví dobře vypadající a také praktický holubník postavený třeba z hliníkových profilů. Druhá varianta je přívětivější hlavně pro ptactvo, protože holubi jsou volně žijícími ptáky. Sice má rád, když se má, kam vrátit, ale svůj den raději tráví mimo „své bydliště”.
V případě, že se rozhodnete připravit holubník svým novým okřídleným parťákům, měli byste se nejdříve podívat na to, jak takový holubník postavit. Nejčastěji se staví holubníky sloupové, ale nemusí mít nutně podobu sloupu. Bude však nejlépe vypadat. Holubník by měl být dostatečně velký a ideálně přizpůsobený tak, aby se do něj ptáci dobře dostali a to kdykoliv, kdy budou chtít.
Pamatujte na to, že čelní stranou by měl být umístěný k jihu, díky čemuž budou mít ptáci v zimě dostatek světla.
Čím holubník vystlat a jak holuby krmit
Aby mohlo k hnízdění holubů vůbec dojít, jsou nutné takzvané krbce. Jejich velikost si vyberte na základě toho, jaké holuby chcete chovat. Krbce se pak budou odvíjet od konkrétního druhu chovaného holuba a jeho velikosti, respektive také jejich počtu.
Pokud máte obyvatele holubníku vyřešené, je načase zjistit, čím je vlastně krmit. Holuby krmíme co nejpravidelněji s tím, že jim můžeme dávat kupříkladu ječmen, ale také pšenici. Dosypáváme na denní bázi a vždy je nutné, aby pšenice bylo vždycky více než ječmene.
Během dne se holubi dokrmují takzvanou kulatinou, která se skládá z hrachu, pelušky, kukuřice, prosa a dalších příměsí. Velmi často jsou do směsi přimíchány také vitamíny.