Investicí do zlata velkou chybu neuděláte

zlato

Pokud uvažujete o nějaké investici, která by nebyla moc riziková a zároveň by se na ní dalo ve střednědobém časovém horizontu dobře vydělat, bude pro vás asi nejlepší nakoupit zlato.

Jedná se o jednu z nejlepších komodit, jež si mohou začátečníci vybrat, a to minimálně díky své vysoké stabilitě.

Měli byste být dostatečně solventní

Abyste mohli úspěšně investovat, nemusíte utrácet miliony, a dokonce ani statisíce. Bohatě vám postačí nakoupit zlato za pár desítek tisíc. Ovšem pozor, vyvarujte se v tomto případě zadlužování.

Nemáte-li dostatečné množství finančních prostředků, tak si prostě nechte zajít chuť. Šance, že nakonec proděláte, je stále relativně vysoká i u zlata, zvláště nejste-li obdařeni dostatečnou trpělivostí.

Vyplatí se, protože je po něm poptávka

I když existuje i mnoho jiných drahých kovů, jmenovitě stříbro či platina, zlato, co se investic týče, je daleko před nimi. V čem je tak odlišné? Na to existuje jednoduchá odpověď – je žádané v mnoha odvětvích.

Samozřejmě, že jde hlavně o hvězdu v oblasti šperkařství. Ty nejkrásnější ozdoby se vyrábějí právě ze žlutého kovu, jenž jim propůjčuje své neobyčejné vizuální vlastnosti.

Jsou zde však i jiná odvětví, kde si váží zlata stejně, možná dokonce i o něco více. Mezi taková patří elektroprůmysl, který se dnes bez tohoto drahého kovu také sotva obejde. Zlato totiž disponuje jedinečnou vodivostí, a proto se používá při tvorbě plošných spojů, potažmo kabelů.

Jedná se tedy o surovinu, o kterou je velký zájem, což je z pohledu investora ideální komodita. Tento fakt je totiž zárukou stability, i když ne za všech okolností.

Kdy je lepší nakupovat a kdy prodávat?

Zásadní otázka je, kdy zlato nakoupit a v jakých okamžicích se ho zbavit? Jako vždy, ani v tomto případě není odpověď úplně nejsnadnější. Obecně však platí, že v dobách hojnosti a blahobytu je dobré nakupovat, jelikož je zlato levné, a když se přestane trhům dařit, nastává ideální doba pro prodej.

Dokonalou příležitostí pro prodej jsou začátky vleklých krizí, kdy se skupují hlavně komodity obecně považované za stabilní. Nicméně lze vhodnou skulinku najít i v jinak klidných dobách.

Stačí průběžně sledovat, jak se daří těžbě, a v případě uzavření dolu, příchodu hurikánu či jiné špatně předvídatelné události zlato prodat. Samozřejmě musíte počkat, až jeho cena náležitě stoupne, což nemusí být bezprostřední.

Jsou lepší cihly nebo mince?

Cihly i mince jsou atraktivní pro určitou skupinu zájemců. Slitky ve formě cihel mají smysl hlavně při větších investicích. Můžete koupit třeba i jeden jediný slitek, a přesto získat půl milionu ve zlatě. Nezáleží zde totiž na množství, ale hlavně na ryzosti. Čím vyšší je, tím je slitek dražší.

Pro mince platí v podstatě to samé. Ovšem ty jsou vhodné nejen jako investice, ale může jít i o sběratelské kousky, které se dají identifikovat třeba podle vyobrazených osobností. V tomto ohledu v našich zeměpisných šířkách na celé čáře vede Karel IV., jenž už byl zvěčněn na mnoha sběratelských kouscích.

Mince můžete použít i jako pěkný, a hlavně hodnotný dárek. Na světě snad neexistuje člověk, co by nechtěl dostat něco takového. Navíc se dají mince různé upravovat. Budete-li chtít, můžete na ně nechat vyrýt jméno obdarovaného, případně blahopřání či cokoliv jiného budete chtít.

Kde takový majetek uchovávat?

Vzhledem k tomu, že zlato není virtuální komoditou, je dobré si pro něj vyhradit doma vhodné místo. Můžete ho schovat třeba někam, kam nikdo nechodí, případně dokonce zakopat na dvorku, nicméně mnohem efektivnější bude si prostě koupit trezor.

Nemusí se jednat o žádného velikána. Nekoupíte-li si desítky cihel, bohatě vám postačí nějaký menší typ. Tyto modely nejsou zase tak drahé.

Alternativou pak mohou být bankovní schránky. Lidé je používají zcela běžně, ovšem pozor, je potřeba si je u banky předplatit. A není to zrovna levné.

Sdílet článek