Inflace. Co to vlastně je a jak ovlivňuje naše úspory?

O inflaci se v poslední době hodně mluví. Spousta lidí ale netuší, co si pod tímto pojmem představit. Všichni víme, že vysoká míra tohoto ukazatele pro nás ani naše úspory není dobrá. Obecně se inflace dá vysvětlit jako růst cenové hladiny v čase. Řekne-li se tedy, že meziroční inflace za měsíce březen 2022 činila 12,7 % znamená to, že v březnu 2022 byly vzrostly ceny o 12,7 % oproti březnu roku 2021. Cílem České národní banky, která má tu moc, že do určité míry inflaci ovlivňuje, je dosáhnout míry inflace 2 %. Inflace ovlivňuje také kurz měn.

Inflace roste

V současné době je míra inflace dvojciferné číslo. V roce 2021 činila 3,8 %, a už tato hodnota se považovala za rekordní číslo (je to nejvyšší inflace od roku 2008). V roce 2022 ale můžeme očekávat inflaci ještě o něco větší. Čím vyšší je inflace, tím je kupní síla slabší. Inflaci si můžeme představit jako určitý objem peněz a množství zboží a služeb, které si za tento objem peněz můžeme dovolit. Loni byl objem tohoto zboží vyšší než letos. 

Příčiny nárůstu inflace

V roce 2022 se staly události, které se zapíší do historie. Hovoříme zde zejména o válce na Ukrajině, která ovlivňuje samozřejmě také ekonomiku. V první řadě to jsou sankce, které byly zavedeny proti Rusku jako agresorovi. Dále pak to jsou silné inflační tlaky, které mají svůj původ nejenom v zahraniční, ale také v domácí politice. Toto všechno ovlivňuje, jak rychle inflace roste. A ovlivňuje to také jednotlivé kurzy měn – kurz dolar, kurz zloty atd. To je také jeden z důvodů, proč ruský prezident Putin chce platby za ruský plyn v rublech – snaží se umocnit ruskou měnu a zabránit růstu inflace.

Energetická krize

Růstu inflace nahrála také další neočekávaná událost, a tou je podzimní energetická krize. Inflace už ale byla rozběhnutá z roku 2020 až 2021, tedy ještě před energetickou krizí a válkou na Ukrajině. Mohl za ni covid a post-covidové období, kdy docházelo k opětovnému rozjezdu ekonomiky. Každý z těchto vlivů se na stavu ekonomiky samozřejmě projevil, tím spíše, že nastaly v rychlém sledu za sebou.