Druhy masivního dřeva, ze kterého se vyrábí nejen moderní stoly

Dřevěný nábytek má v českých domácností své místo. Dokáže totiž zpříjemnit a velkou měrou také zútulnit atmosféru, která v interiéru kraluje. Při výběru ideálního dřeva pro výrobu jídelních stolů z masívu nebo konferenčních stolků dřevo a kov se vyplatí myslet na osobní požadavky a nároky, jež si na nábytek pokládáme. Zcela jiné vlastnosti totiž má mahagon, teak nebo nějaký z tropických stromů. 

Dřevo dělíme podle tvrdosti

Je důležité si uvědomit, že různé druhy dřeva stojí také různé peníze. Ze dřevin je nejlevnější smrk, který se však řadí k nejměkčímu dřevu. Právě tvrdost dřeviny je tím hlavním parametrem, který jednotlivé druhy dřeva rozlišuje. 

Do velmi měkkého dřeva spadá smrk, borovice nebo jedle. Do měkkého dřeva pak modřín, olše nebo bříza. Co se týče středně tvrdého dřeva, sem spadá kaštan, plata nebo jilm a tvrdé dřevo rovná se dub, buk nebo ořešák. 

Měkké nebo tvrdé dřevo?

V souvislosti s tímto členěním se nabízí otázka, zdali sázet spíše na měkké dřevo nebo dát přednost dřevu tvrdému. Měkké dřevo je v našich lesích běžnější čili je i více dostupné, a tím pádem také levnější. Svou hmotností je velmi nízké, dobře se opracovává a jeho světlá barva nakonec umožňuje i to, že můžeme smrk či jinou dřevinu nechat namořit.

Na druhé straně tvrdé dřevo disponuje skvělými vlastnostmi jako například tím, že hravě odolává vlhkosti, je dostatečně stabilní a ve výsledku také snadno opracovatelné. 

Kde se vzalo masivní dřevo?

Hitem posledních let je však takzvané masivní dřevo, které je vysoce kvalitní. Vyrábí se z něj stoly, postele, ale také skříně nebo komody. Je však daleko výraznější položkou na seznamu zařízení, jež si do svého interiéru chcete pořídit.

Jelikož je masivní dřevo zpravidla výběrovým dřevem, je důležité, abyste před jeho pořízením chtěli deklarovat jeho původ.