Dřevěná pergola je způsob elegantního zastřešení terasy

Přemýšlíte nad vylepšením terasy? V horkých letních dnech není dobré vystavovat se přímému slunečnímu svitu, a proto byste měli myslet na to, jak venkovní posezení zastínit. Ideální volbou je pergola, která je nejen estetická, ale snadno se i instaluje. V následujících řádcích vám prozradíme, na co byste měli myslet při výběru takové pergoly. 

Chloubou mnohých zahrad je terasa – zastřešení je způsob, jak chránit posezení především před sluncem. Pergola je velká dřevěná konstrukce, která se skládá ze svislých sloupků nebo pilířů podpírajících příčné trámy tvořící robustní otevřenou mříž. Dřevěné pergoly většinou nemají klasické zastřešení, protože se předpokládá, že se po trámech poženou popínavé rostliny. 

Jaký je účel pergoly?

Hlavním účelem pergoly je vytvořit anebo vymezit oddělené venkovní prostory a poskytnout prostor k posezení. Pokud disponuje plnohodnotnou střechou, tak chrání i před deštěm a sněhem. Pergola se zkrátka stane ústředním bodem zahrady, navíc ji můžete doplnit o závěsná světla, dekorace anebo koše s květinami. Oblíbenými dekorativními rostlinnými doplňky pergoly jsou vinná réva a pnoucí růže.

Možnosti pergoly

Pergoly se vyrábí na míru, takže ji můžete přidat prakticky do jakéhokoliv venkovního prostoru. Počet krokví, sloupků a horních latí se liší v závislosti na celkové ploše pergoly. Je tedy potřeba zohlednit následující: 

  • Výška – je přizpůsobitelná a dosahovat může klidně až pěti metrů (v závislosti na způsobu instalace sloupků). 
  • Střecha – může být otevřená i uzavřená, podle čehož poskytuje různý stupeň stínu a ochrany před povětrnostními vlivy. 
  • Instalace – je poměrně jednoduchá, ať už se jedná o provedení samostatně stojící, nebo konstrukci připojenou k domu. 
  • Rostliny – je možné umístit do závěsných košů, případně elegantně vypadají propletené liány. 
  • Osvětlení – zvýrazňuje konstrukci a v noci jí dodává dramatický vzhled. 
  • Příslušenství – umožňuje rozšíření funkcí pergoly. Mezi příslušenství patří květináče, houpací sítě a podobně. 

Jestliže hledáte dřevěné pergoly, ale i dřevěné ploty, podívejte se do nabídky společnosti Pergola Dřevěná s.r.o.