Dopady kreatinu na organismus

Když jsem poprvé slyšela o kreatinu, nedokázala jsem si představit, o co by mohlo přesně jít. Překvapilo mě tedy, že se jedná o doplněk výživy, používaný zejména při posilování nebo kulturistce.

A jak vlastně funguje jeho užívání? Docela jednoduše! Kreatin má funkci zabránit ukládání karbohydrátů, které jsou pro nás nepotřebné čili nadbytečné a tedy místo tuku máte více energie.  Svaly i rychleji rostou, což je v podstatě cílem užívání kreatinu. Narůstá vám svalová hmota a díky zadržování vody v těle tak vaše svaly dostávají ještě větší objem.  Rovněž kreatin svaly regeneruje, takže po namáhavém tréninku nebudete cítit bolest. Divili byste se, kdybyste si mysleli, že kreatin si samo tělo nedokáže vytvořit. Dokáže! Avšak v malém množství, v takovém, které pro nárůst svalové hmoty nestačí. Kreatiny se v těle vytváří pomocí methioninu a argininu.

Co se samotných dopadů kreatinu na organismus člověka týče, tak zatím nejsou prokázány extra negativní dopady. To proto, že kreatin se používá teprve krátkou dobu! Zatěžovat byste jeho konzumací mohli například ledviny, srdečně-cévní systém anebo si zvyšovat krevní tlak.  Rovněž berte na vědomí to, že kreatin zadržuje vodu, takže může dojít k dehydrataci. Kreatinové doplňky se dají zakoupit v kamenných obchodech zaměřených na výživu nebo na internetových stránkách. Zde si budete mít možnost vybrat z velkého množství těchto přípravků. Také byste si měli uvědomit, že čím jste starší, tím bude účinek kreatinu nižší.

Co člověk to názor, někdo má na kreatin názor pouze pozitivní, někdo negativní. Určitě záleží na každém člověku, jak na něj kreatin zabere, jelikož jsme přece každý individualita! To je třeba brát také na vědomí.

Sdílet článek