Dáte přednost letnímu, nebo celoročnímu pneu?

letní pneumatiky

Řada řidičů již pravděpodobně vyměnila zimní výbavu pneumatik za letní. Ačkoli se po ránu ještě občas objeví nějaký mrazík, přes den jsou teploty příznivé a není potřeba zimní obutí dále opotřebovávat. Stále nejasnou otázkou v oblasti pneumatik je vhodnost použití celoročních pneumatik. Názory se různí, ale přece jen platí jistá pravidla a doporučení, které je dobré respektovat.

Přizpůsobte výbavu vozidla všem okolnostem

Letní pneumatiky jsou přizpůsobeny teplotním podmínkám nad 7°C. Jsou vyrobeny z měkčí směsi, která zajišťuje optimální přilnavost na mokrém i suchém povrchu. S poklesem teplot pod zmíněný stupeň se jízdní vlastnosti a ovladatelnost zhoršují. Jestliže zvažujete možnost používat celosezónní pneumatiky, pak je chápejte jako jakýsi kompromis mezi letní a zimní variantou. Mějte na paměti, že každý typ pneumatik je konstruován pro určité okolnosti, v nichž vykazují nejlepší výkonnost, proto univerzální pneumatiky nikdy nebudou stoprocentním řešením.

Na druhé straně je potřeba rozlišovat několik hledisek, která mluví ve prospěch celosezónního obutí. Pokud během roku nenajezdíte tisíce kilometrů, a navíc nesedáte za volant ve velkých mrazech či sněhových nánosech, není zapotřebí vlastnit dvě sady pneumatik. Zvláště řidiči využívající vůz především v městském provozu často volí právě celoroční pneumatiky jako standardní řešení.

Kvalitní pneumatiky jako základ bezpečné jízdy

Rozhodnete-li se pro univerzální pneu, nakupujte pouze kvalitní sortiment odpovídající parametrům vašeho vozidla a buďte obezřetní na pozemních komunikacích, na nichž dle vyhlášky musíte mít povinnou zimní výbavu. Poradenství získáte v autorizovaných prodejnách a na internetových stránkách prodejců tohoto zboží. Prostřednictvím e-shopu máte rovněž možnost nakoupit spolehlivou výbavu, která by vždy měla korespondovat s údaji v technickém průkazu a reálnými rozměry na vozidle.

Sdílet článek