COVID-19 a jeho nevlídné dopady na naši společnost

závislost na alkoholu

Už je to skoro rok, co k nám zavítal nový typ koronaviru, který svět obrátil doslova naruby. Život se náhle pozastavil, výrazně zpomalil, došlo k omezení mnoha služeb a běžných činností, které nám do té doby přišly absolutně samozřejmé. Zatímco někdo aktuální krizi absolutně nevnímá, na jiného mají veškeré vládní restrikce neblahý vliv. Pojďme si zmínit nevlídné dopady, které COVID-19 a s ním spojená veškerá opatření mají na naši společnost. 

Hrozí alkoholismus, rozvody i deprese

V důsledku koronakrize hrozí rodinám v Česku mnoho neblahého. Odborníci varují především před sklouznutím k alkoholu, z čehož se zanedlouho může stát závislost, které se člověk jen tak nezbaví. Lidé hledají jistý únik ze svých potíží obsahující nejen domácí násilí, ale také ztrátu bydlení nebo ztrátu zaměstnání a alkohol jim onen únik alespoň na malý okamžik umožňuje. Bohužel z toho pramenící závislost na alkoholu pak vede k rozvodům a v dalším kroku také k depresím

Podle posledních průzkumů jsou z panující pandemie lidé už unavení, vyčerpaní po fyzické i psychické stránce. Místo toho, aby se snažili zvládnout možná poslední týdny přísných vládních restrikcí, vzdávají boj s problémy, které jim COVID-19 přinesl. 

Narůstá také počet gamblerů

Nárůst stresu v rodině je velmi znatelný a každý člen domácnosti ho řeší jinak – dle svých konkrétních potíží. Pokud se někdo potýká už nějaký ten pátek s finančními problémy, je pro něj východiskem sázení nebo hraní online her, které mu mohou (ale samozřejmě také nemusí) přinést alespoň nějaký zisk. Většinou se však hráč nebo sázkař potýká delší dobu s prohrami a touha po vítězství narůstá. Nakonec ani nemrkne okem a stává se z něj gambler, kterému se hroutí život. 

Závislostí (na čemkoliv) během pandemie výrazně přibylo. Nyní můžeme jen spekulovat nad tím, v jakém stavu bude společnost po skončení aktuální pandemie.

Sdílet článek