Češi i Slováci v posledních měsících přišli na chuť nákupům zlata. Pochopili, že do tohoto drahého kovu se vyplatí investovat, protože dokáže v dlouhodobém měřítku velmi dobře ochránit finance. Ne všichni však vědí, jak ho vlastně nakupovat.
Už víme, že investiční zlato znamená zlaté slitky nebo mince, nikoliv zlaté šperky či akcie zlato těžících firem. Podle čeho však tyto mince a slitky vybírat? Kritériem číslo jedna by měla být cena. Zlato je totiž vždy stejné, různí obchodníci si za něj však často účtují různé částky.
Zlaté slitky se u nás nevyrábí
Pokud se rozhodnete pro slitky, budete muset koupit zahraniční produkty. Žádná česká mincovna zlato ve formě cihel nevyrábí a mezi producenty zlatých cihliček nepatří ani slovenská mincovna Kremnica.
Češi si proto nejčastěji kupují slitky od švýcarských rafinérií. Nabídka je poměrně úzká, nicméně cenové rozpětí docela široké. U různých prodejců koupíte stejný slitek za různé ceny. Rozpětí mezi nejlevnějším a nejdražším je kolikrát i více než 10 procent!
Nekupujte zbytečně drahé zlato
Češi obecně platí za slitky více než třeba Rakušané či Němci, přitom úplně zbytečně. Výkupní cena je vždy stejná nehledě na to, zda jste slitek koupili levněji nebo dráž. Ve vlastním zájmu byste si tedy před koupí měli srovnat ceny u různých prodejců.
Nakupte tam, kde je cena příznivá, avšak nezapomeňte sledovat i další kritéria, zejména tedy důvěryhodnost obchodu. Jestliže má prodejce zlata dlouholetou historii a dobré reference klientů, není se čeho bát. Vyvarujte se nákupů u nově založených společností.
Orientačně se můžete podívat, jaká je cena zlata na komoditní burze, avšak mnohem užitečnější je srovnávat mezi sebou nabídky jednotlivých prodejců. Dejte si tu práci, vyplatí se to i při nákupu menších slitků. Srovnat samozřejmě můžete i ceny zlatých investičních mincí.