Podle výzkumu Ústavu pro životní prostředí každý obyvatel České republiky za rok vyprodukuje více než 300 kilogramů odpadu. To rozhodně není málo. Z toho vytřídíme pouhých 15 procent, zbytek skončí na skládce. Způsobů, jak množství vyprodukovaného odpadu snížit, je celá řada. Jedním z nich paradoxně je i správný výběr popelnice.
Proč snížit množství vyprodukovaného odpadu? Z mnoha důvodů. Prospějete životnímu prostředí i peněžence. Svoz odpadu rozhodně není levnou záležitostí. Ve velkých městech jsou ale platby za popelnice povinné. Důvod třídit tedy obyvatelé bytových domů až na ten pocit, že ochraňují životní prostředí, nemají.
Jde to i bez směsného odpadu
Jiné to je u rodinných domů. Já osobně žiju na vesnici kousek za Prahou a klasickou popelnici na směsný odpad už deset let nemám. Kompostuju, důsledně třídím a směsný odpad v podstatě neprodukuju. Jsem ale jedna z mála. Ostatní domy ho produkují, a rozhodně ho není málo. Alespoň si mohou zvolit, jestli jejich popelnice bude vyvážena jednotu týdně, jednou za dva týdny nebo jednou za měsíc. A rovněž si mohou zvolit i velikost nádoby.
Jakou velikost nádoby?
Velikost své popelnice si můžete spočítat. Vycházet byste měli ze své produkce odpadu. Pokud ji neznáte, zkuste pro začátek vycházet ze zmíněné statistiky. Patříte-li mezi průměr a ročně od vás v popelnici skončí 300 kg odpadu, jde zhruba o 0,8 kg denně. A tuto cifru vynásobte počtem členů v domácnosti. Jsou-li 4, jedná se o 3,3 kg denně a necelých 100 kg odpadu měsíčně, nebo, chcete-li, 24 kg týdně.
Četnost svozů popelnice
Do popelnice 120 litrů se vměstná 50 kg odpadků. Dostatečné tedy budou svozy jednou za dva týdny. Popelnice 240 litrů jich pojme dvojnásobné množství. V tom případě by k vám popeláři mohli vážit cestu pouze jedinkrát za měsíc. Je ale otázka, jestli budete chtít v ní tak dlouho dobu odpad hromadit.