DDoS útoků přibývá a je třeba se proti nim bránit

DDoS útok je snadný způsob, jak dočasně zničit web konkurence nebo potrestat někoho, kdo se vám nelíbí. Nemusíte ani být hacker, abyste se stali strůjcem takového útoku. Stačí mít pár tisíc korun. Třeba za čtyři tisíce už máte slušný útok.

Sílu DDoS útoků jsme v ČR pocítili v roce 2013, kdy v jeden den přestalo fungovat mnoho zpravodajských serverů. Bylo to pro nás překvapující, protože jsme zvyklí, že na internetu je všechno dostupné pořád. Ale není to pravda. Občas se někomu zachce nějakou službu shodit.

DDoS útoky fungují tak, že útočník na jednu adresu zašle mnoho požadavků (tisíce, desetitisíce, miliony) a ona je nestihne zpracovat. Odeslání tolika požadavků samozřejmě není možné z jednoho počítače, útočník musí mít vytvořenou celou síť. V té síti mohou být počítače z Austrálie, Ameriky i Evropy včetně toho vašeho, ani o tom nemusíte vědět. Pokud jste si do počítače natáhli nějaký vir, je možné, že také vaše zařízení skrytě útočí.

Jak se proti DDoS útokům bránit?

Vy nemůžete dělat prakticky nic. Veškerá zodpovědnost leží na bedrech vaší hostingové společnosti. Některé to řeší více, jiné méně. Někde mají dokonce speciální týmy starající se o bezpečnost – příkladem je datacentrum Coolhousing.

Toto datacentrum je členem projektu FENIX, který je určen pro elitu českého internetu. Klade si za cíl udržet weby v chodu i v kritických situacích a bránit je proti všem možným útokům.

V Coolhousingu mají speciální Anti-DDoS program, který dokáže rozpoznat útoky a odstranit je z datového toku. Základní Anti-DDoS ochranu získává automaticky každý zákazník, za přídavné bezpečností funkce je třeba si připlatit. Kdo si zaplatí, je dokonce informován o tom, že se na něj někdo pokusil zaútočit.

Mnoho lidí peníze do Anti-DdoS ochrany investuje, protože to není velká částka a zabezpečení se vyplatí. Nedostupností vašeho webu totiž přicházíte o peníze, zákazníky a někdy můžete ztratit i cenná data.