Datová centra v Česku rostou

Poskytovatelů housingu, pronájmu fyzických či virtuálních serverů, dedikovaných serverů a dalších IT služeb souvisejících s hostingem přibývá. Rostou také datová centra českých IT společností, například Seznam.cz si loni postavil obrovské moderní datové centrum Kokura. Poptávka po datových a hostingových službách roste a rozšiřuje se také nabídka poskytovatelů. S radostí můžeme prohlásit, že někteří čeští poskytovatelé zajišťují zabezpečení na úrovni velkých světových hráčů.

Velmi často zákazníky využívanou službou jsou virtuální privátní servery (VPS). Tahle možnost je cenově přijatelná a vhodná pro vlastní přizpůsobení. Je na nich možné provozovat jakýkoliv operační systém a všechno se dá jednoduše nastavit přes webovou administraci. Přes uživatelsky přívětivé grafické klikátko lze server také restartovat, reinstalovat nebo obnovit. Na to, aby byl uživatel nezávislý na podpoře a mohl běžnou údržbu dělat sám, se dnes hraje nejvíc. A zákazníci na to slyší.

Zákazníci chtějí být samostatní, spoustu úkonů lze vyřídit na dálku

Další aspekt, o který se většina lidí při volbě housingu zajímá, je zabezpečení. Virtuální servery jsou vybaveny redundantním připojením a jsou automaticky zálohovány, aby se daly v případě problémů obnovit. Opět platí, že obnovu zvládne přes administrátorské rozhraní sám uživatel.

Dnešní sofistikované zabezpečení některých společností jde však ještě dál. Příkladem je český poskytovatel hostingu Coolhousing, který se připojil do projektu Fenix. Členové tohoto projektu se zavazují, že v případě DDoS útoků na český internet, udrží webové stránky svých klientů v chodu.

Webové stránky jsou zranitelné, zabezpečení hostingu je klíčové

Konkrétně Coolhousing si v rámci Anti-DDoS ochrany vybudoval čisticí stanici nazývanou scrubbing centrum. Scrubbing centrum dokáže sledovat provoz na síti a vyhodnocovat, zda se jedná o normální nebo škodlivý přenos. Když zaznamená něco podezřelého, je schopné to vyčistit a dovnitř pustit jen to, co tam má proudit – tzn. provoz bez DDoS útoků a dalších známých hrozeb.

Útočníci velmi rádi cílí na servery provozující internetovou telefonii nebo na slabiny webových aplikací či databázových serverů, kde se dají snadno získat citlivá data. Z toho důvodu jde každý uvědomělý zákazník hlavně po bezpečnosti.